Ekologie

Zajímavosti

36. ročník EKOFILMU proběhne ve znamení biodiverzity

Mezinárodní filmový festival o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví EKOFILM 2010 vstupuje do 36. ročníku. České Budějovice, Český Krumlov a Třeboň navštíví od 4. do 10. října. V dalších jihočeských městech, se mohou těšit na příjezd Kinobusu EKOFILMU.

Moderátorem letošního ročníku je stejně jako v uplynulých dvou letech herec Jaroslav Dušek. Pětičlennou porotu MFF tvořín scenáristka a režisérka Alena Činčerová, architekt Vlado Milunić, dokumentarista a producent Michael Havas, slovenský režisér a producent Ján Oparty a dramaturg Jacques Génot z Francie.

Do soutěže 36. ročníku EKOFILMU se přihlásilo 226 snímků ze čtyřiceti zemí světa, čímž byl o jeden titul překonán rekordní počet z minulého roku. Svá díla zaslali tvůrci například z Arménie, Bulharska, Francie, Irska, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Španělska či USA, přihlásilo se také 63 českých autorů. Do vlastní soutěže postoupilo 61 vybraných titulů.

Festival odstartuje cyklojízda, předávání cen podbarví jazz

Oficiální zahájení EKOFILMU se odehraje v pondělí 4. října v Třeboni. Dvě hodiny po poledni startuje cyklojízda "S EKOFILMEM kolem světa", v 16 hodin vystoupí na náměstí skupina The Tap Tap, složená se studentů Jedličkova ústavu. Oficiální hosté se o slavností zahájení postarají om půl hodiny později, festivalové projekce zčnou v kině Světozor v 18 hodin. V Třeboni se festival zdrží do středy.

V Českých Budějovicích očekávají projekce i doprovodné akce od 4. do 7. října. Promítat se bude především v kině Kotva a na Jihočeské univerzitě, některé akce se uskuteční v Domě knihy Kanzelsberger, na náměstí Otakara II. vyroste informační stan Zastoupení Evropské komise v ČR.

Na druhý říjnový víkend se EKOFILM přesune do Českého Krumlova, kde bude od 8. do 10. října pokračovat v Městském divadle, v kině J&K a v sálech Prelatury. O hudební zpestření slavnostního předávání cen, uváděného Jaromírem Duškem, se postará Jazzová sekce Okamžitého Filmového Orchestru Varhana Orchestroviče Bauera.

Divákům nabídne přihlášené filmy "promítání na přání", kinobus a přehlídka "Ozvěny EKOFILMU"

Všechny přihlášené filmy budou divákům během festivalu k dispozici k individuální projekci v sekci "promítání na přání" v kině Kotva, v Akademické knihovně Jihočeské univerzity a v Městském divadle v Českém Krumlově. Po skončení festivalu zůstanou vybrané pořady k zapůjčení ve festivalovém archivu Ministerstva životního prostředí k nekomerčním přehlídkám "Ozvěny EKOFILMU".

Kinubus EKOFILMU navštíví od 4. do 8. října Planou n. Lužnicí, Veselí n. Lužnicí, Lomnici n. Lužnicí, Borovany a Trhové Sviny. Kinobus, autobus upravený jako kino, je vybaven dvěma plazmovými obrazovkami. Má kapacitu cca šř osob a jeho projekce jsou určeny žákům základních škol a seniorům.

Jízdní řád kinobusu: http://www.ekofilm.cz/?p=1845&lang=cs.

O EKOFILMU

Festival vznikl v roce 1974 v Ostravě. Dnes je nejstarším filmovým festivalem svého druhu v Evropě. Od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOMOVE International se sídlem v Berlíně. V roce 2009 navštívil festival rekordní počet 8 tisíc diváků.

Všechny festivalové pořady jsou určeny pro veřejnost. Vstup na všechny akce EKOFILMU je zdarma s výjimkou divadelních představení a ochutnávky biovín.

Program 36. ročníku MFF EKOFILM včetně doprovodných akcí: http://www.ekofilm.cz/?page_id=139&lang=cs.

Zdroj: TZ EKOFILMU

Autor: Petr Sobol