Ekologie

Zajímavosti

Amazonští vetřelci ovládli EKOFILM 2010

Velkou cenu 36. ročníku Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví EKOFILM 2010 získal francouzský film režiséra Quincy Rusella Vetřelci z Amazonie. Vítězný snímek je o dosud neobjeveném hmyzu tropického pralesa.

Do soutěže letošního ročníku se přihlásilo 226 filmů ze čtyřiceti zemí světa, pětičlennáporota nakonec vybírala z 61 finálových titulů.

EKOFILM je nejstarší filmový festival svého druhu v Evropě. Hlavním mottem 36. ročníku byl Mezinárodní rok biodiverzity. Slavnostní večer s vyhlášením výsledků, moderovaný hercem Jaroslavem Duškem, se odehrál v sobotu 9. října v Městském divadle v Českém Krumlově.

Porota udělovala ceny v jedenácti kategoriích. Zvláštní cenu poroty získal slovenský snímek režiséra Mira Remo Arsy-Versy. Diváky, kterých se na festivalových projekcích objevilo na osm tisíc, zaujal nejvíce snímek českého režiséra Steva Lichtaga Poslední lovci.

Po skončení soutěžní přehlídky ekologických filmů zůstávají vybrané filmy k zapůjčení ve festivalovém archivu Ministerstva životního prostředí ČR k nekomerčním přehlídkám "Ozvěny EKOFILMU".

Příští ročník EKOFILMU proběhne od 3. do 9. října 2011.

O EKOFILMU 2010 píšeme také v našem článku http://www.jaktodelaji.cz/clanek/36--rocnik-EKOFILMU-probehne-ve-znameni-biodiverzity.

Zdroj: Ekofilm.cz, České noviny.cz