Ekologie

Zajímavosti

Bára Basiková se stane kmotrou lachtana hřivnatého, Zoo Liberec představí Velkou migraci

Návštěvní den v liberecké zoo je v sobotu 11. září pojmenován "Den partnerů a sponzorů Zoo Liberec". Zváni jsou ale všichni, kdo si zoologickou zahradu pod Ještědem oblíbili. Zvířecími protagonisty zábavného odpoledne budou lachtani, návštěvníci se mohou těšit na představení nového velkolepého projektu National Geographic.

Ukázkou jejich krmení a cvičení celý program v 13.30 hodin začíná a o tři hodiny později končí. Přesně v 16.00 dojde také na křest v červnu narozené samičky lachtana hřivnatého s kmotrou Bárou Basikovou.

O zábavu se postará šermířská skupina Mytři, soubor ZŠ Broumovská chystá taneční vystoupení na motivy filmu Madagaskar. Po celý den bude probíhat prezentace Velké migrace, projektu National Geographic Society a TV kanálů National Geographic.

Lachtan hřivnatý

Vedle Liberce chovají v ČR tento druh šelmy z čeledi lachtanovití také v Zoo Zlín. Lachtan hřivnatý žije v okrajových mořích s písečným či plochým pobřežím na západním pobřeží Jižní Ameriky od Peru až po Ohňovou zemi, na východním pobřeží k severu až po Uruguay. Samice, které se vydávají na moře za potravou, ponechávají svá mláďata ve zvláštních skupinách, tzv. školkách. Stavy lachtanů hřivnatých jsou stabilizované, ve volné přírodě žije přes 250 tisíc jedinců. Největší nebezpečí pro ně představuje lov pro kůži. K hlavním nepřátelům lachtanů patří žraloci a kosatky. Podle prodloužené srsti na krku a hřbetě se pro tento druh lachtana u nás vžil také starší český název lvoun.

Velké migrace

Štáby National Geographic Channel připravovaly pořad více než tři roky a při natáčení na všech kontinentech nacestovaly téměř 700 tisíc kilometrů. Sedm epizod s dosud nezdokumentovanými záběry ze světa přírody představí nejnovější poznatky vědy o migracích, zpestřením jsou záběry ze zákulisí natáčení. Seriál bude na podzim 2010 uveden souběžně ve 166 zemích světa včetně České republiky.

Projekt Velké migrace spustil také své webové stránky, které jsou k dispozici na adrese www.natgeotv.com/cz/great-migrations.

První výlet samičky lachtana hřivnatého, jejímiž rodiči jsou Líza a Nico, si můžete přehrát na videu na http://www.zooliberec.cz/cz/katalog/nova-mladata/20100624/225.

Zdroj: TZ Zoo Liberec, TZ National Geographic Channel, www.animals.euweb.cz, www.zoozlin.eu.

Autor: Petr Sobol