Téměř hodinu trvající snímek Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava se s odstupem dvaceti let ohlíží za odchodem sovětských vojsk. Dokument předkládá výpovědi pamětníků, historiků, zástupců tehdejších samospráv i další odborníky na sledovanou problematiku. Průvodcem mozaikou osudů, poznamenaných „šedesátým osmým“, je Karel Petržílka z Milovic, který za zpěv písně Běž domů, Ivane skončil ve vězení a později prakticky na okraji společnosti.
Osobní vzpomínky i archivní záznamy
přenesou diváky do roku 1990, k odchodu ruských vojsk a ke všemu, co onomu dějinnému okamžiku předcházelo. Stranou zájmů tvůrců, dramaturga Josefa Albrechta a scenáristy Luďka Navary, nezůstávají ani ekologické škody a rozsah poničených objektů i památek, které po odchodu ruských vojáků zůstaly.
Ohlédnutí za okupací
Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na území tehdejšího Československa okolo 20 divizí Sovětské armády. Tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně.
V průběhu let 1990 a 1991 opustily Československo v 925 transportech 73,5 tisíce vojáků a 39 tisíc jejich rodinných příslušníků. Ze všech českých měst vyprovodil sovětské okupanty nejdříve Frenštát pod Radhoštěm, poslední adresa bývalého pobytu Sovětské armády se vylidnila v roce 1991 v Milovicích.
Česká televize uvede dokument Běž domů, Ivane 30. září 2010 ve 21 hodin na ČT2.
Minikino na Mapy.cz: http://www.minikino.cz/mkKontakt.aspx .
Zdroj: TZ Televizního studia Ostrava
Autor: Petr Sobol