Ekologie

Zajímavosti

Brněnská Beringie evokuje atmosféru i prostředí Kamčatky

Zoo Brno slavnostně otevřela v sobotu 9. října jednu hodinu po poledni nový vstupní areál do plánovaného expozičního komplexu severské zvířeny Beringie. Největší akci v dějinách brněnské zoo v hodnotě přibližně 75 milionů korun spolufinancoval Regionální operační program EU.

Nová expozice zve návštěvníky zoologické zahrady do romantického světa severské přírody v oblasti Beringovy úžiny. Beringie vyrostla na ploše 10 tisíc metrů čtverečních a přibližuje přírodu Kamčatky a východní Sibiře. Hlavním chovaným druhem je medvěd kamčatský, společníky mu budou rosomáci sibiřští, lišky polární a čtyři ptačí druhy - sovice sněžné, kajky mořské, jespáci bojovní a ústřičníci velcí.

Středem unikátní expozice s vodopádem a imitovanými horkými prameny je tradiční usedlost tvořená dřevěnými kamčatskými chalupami. Jejich interiér se promění ve výstavní prostor s fotografiemi mapujícími Kronockou biosférickou rezervaci, součást světového dědictví UNESCO, která se rozprostírá na východním pobřeží poloostrova Kamčatka.

Reportáž o převozu dvou medvědů kamčatských Jelizara a Kamčatky ze Zoo v Rostově na Donu do Beringie si můžete prohlédnout na http://www.rta.cz/?article=139524.

Mapku projektu Beringia a fotografie z jeho výstavby najdete na http://www.zoobrno.cz/zoo-brno/beringie/.

Zdroj: TZ Zoo Brno, Ceske noviny.cz