Ekologie

Zajímavosti

Králem českých stromů pro rok 2010 se stal Hromův dub

Devátý ročník ankety "Strom roku 2010" je uzavřen a zná svého vítěze. Nejsympatičtějším stromem se stal Hromův dub rostoucí v Olomouckém kraji. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 20. října, na Den stromů, v brněnském Divadle Husa na provázku.

Pro vítězný dub letní hlasovalo 12 329 lidí. Druhé místo patří Zlaté lípě z Budišova nad Budišovkou (7 415 hlasů), třetí je Lomnický buk (6 879 hlasů), který předvádí svou krásu před školou v Lomnici u Tišnova v Jihomoravském kraji. Do ankety přišlo 40 560 hlasů.

Hromův dub

Král ankety roste v prostoru zvaném Strážná bouda nedaleko Bohuňovic u Olomouce. Je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze dnes již zaniklého Velkého rybníka založeného v roce 1577. V únoru 1945 seskočilo poblíž dubu devět amerických letců ze zasaženého letadla Liberator. Na místě je zajali příslušnící německého Wehrmachtu a od té doby není o jejich dalším osudu nic známo.

Do soutěže nominovalo vítěznou dřevinu sdružení Senior aktivity, které chce, aby se z Hronova dubu stal opět cíl vycházek. Turisté na strom narazí, když se vydají po polní cestě z Olomouce - Černovíru podél železniční trati a proti proudu Trusovického potoka směrem k Bohuňovicím.

Zdroj: NadacePartnerstvi.cz, CeskeNoviny.cz