Ekologie

Zajímavosti

Film "Návrat rysov" se chystá na českou premiéru v Ostravě

Po předpremiéře na Slovensku proběhne ve čtvrtek 11. listopadu od 17 hodin ve výukovém centru Zoo Ostrava česká premiéra slovenského filmu "Návrat rysov". Hlavní hrdinové příběhu, Líza a Muro, pocházejí z ostravské zoo, proto se tvůrci rozhodli představit svůj dokument právě návštěvníkůmm zoologické zahrady v moravskoslezské metropoli.

Film je součástí projektu návratu rysa ostrovida do volné přírody, který probíhá u našich východních sousedů v oblasti Velké Fatry. Slouží k cílené mediální kampani upozorňující na klesající stav těchto vzácných šelem ve volné přírodě nahlédnutím do jejich života. Oba protagonisté, mláďata rysů karpatských Líza a Muro, se narodila v Ostravě v květnu 2008 a ostravská zoo je slovenským kolegům pro tyto účely poskytla.

Dokument vznikal dva roky. Za jeho tvorbou jsou stovky hodin náročné práce nejen ve studiu, ale především v terénu. " Formou denníka prinášame akutálne infromácie, fotografie a videá zo života dvoch rysích mláďat pripravujúcich sa na neľahkú úlohu: prežiť vo voľnej prírode plnej nástrah…" říkají o

filmu jeho tvůrci, profesionální fotograf a filmař Tomáš Hulík a terénní zoolog Miloš Majda.

Podrobné informace o průběhu celého projektu návratu rysa ostrovida do volné přírody si můžete přečíst na pro tento účel speciálně vytvořených webových stránkách www.navratrysov.sk.

Zdroj: TZ Zoo Ostrava