Ekologie

Zajímavosti

Havířov se za rok stane evropskou metropolí floristiky

Sedmnácté Mistrovství Evropy ve floristice zavítá do moravskoslezského Havířova přesně za rok. Nejmladší město republiky přivítá evropský šampionát od 31. srpna do 5. září 2011. Poté, co se stal Havířov městem stromů České republiky pro rok 2009/2010, je to pro město další pocta.

Mezinárodní organizace FLORINT pořádá Europa Cup od roku 1967. Soutěž se dříve konala každé dva roky, později přešla stejně jako olympijské hry na čtyřletý interval. Organizátorské žezlo už třímali ve Francii, Německu, Španělsku, Itálii nebo Slovinsku. Zatímco některé země přivítaly Europa Cup několikrát, Havířov se stane prvním Českým městem, kterému připadne pořadatelství. A může se těšit na floristy z dvaceti evropských zemí.

"Takto dobře organizovaný šampionát jsme ještě nezažili. Už od prezentace projektu po dnešek jsme prací pořadatelů nadšeni. Ne vždy tak tomu bylo a mnoho mých šedivých vlasů pochází z problémů, které jsme museli v jiných zemích řešit," pěl na adresu organizátorů slova chvály generální tajemník FLORINT Toine Zwitserlood, který město navštívil v lednu 2010.

Nyní se zástupci mezinárodní organizace sdružující floristy chystají do Havířova znovu. Vedle Nizozemce Zwitserlooda přicestují na začátku září na organizační schůzku a inspekci členové technické komise z Belgie, Maďarska, Slovinska a Velké Británie. Na pracovním setkání se zástupci města a organizátory 17. Europa Cupu projednají propozice, soutěžní disciplíny, program a časový harmonogram vrcholného evropského floristického festivalu.

Zdroj: http://www.europacup2011.cz/, http://www.havirov-city.cz/

O soutěži "Město stromů" píšeme v našem článku http://www.jaktodelaji.cz/clanek/Mesto-stromu--Od-Havirova-prevezme-stafetu-Broumov.

Autor: Petr Sobol