Hmoždinka a cihlová zeď

Jak umístit hmoždinku do cihlové zdi s minimálními ztrátami času, nervů a tak.

Na první pohled jednoduchý úkol se může změnit v několikahodinový horor. Zadání je přece velmi jednoduché. Umístit hmoždinku do cihlové zdi a na tuto hmoždinku pověsit třeba obrázek, poličku či cokoliv jiného vhodného pro zavěšení.

Důležité je si uvědomit, že hmoždinka ve zdi pevně drží pouze v případě, pokud je umístěna do cihly. Náhoda je v těchto případech to, co je vždy proti nám. Téměř vždy se po přesném vyměření správného místa strefíme do spáry mezi cihlami. Tloušťka spáry je přibližne 1 cm a tak stačí vyvrtat otvor pro hmoždinku o malý kousek vedle. Bohužel již jsme vyvrtali otvor pro hmoždinku do spáry a tak dalším vrtáním vytváříme otvor, který je nutno sádrovat a opravit omítku. Z plánované chvilky je najednou práce na hodinu a mnohdy i déle.

Rada je jednoduchá.  

Nejprve najdeme cihlu, pak teprve vrtáme otvor. Cihlu můžeme nalést pomocí tenkého ocelového špendlíku, který do plánovaného místa skusmo zatlučeme. Pokud se nám špendlík podaří zatlouci celý jsme ve spáře, pokud zatlučeme špendlík pouze do hloubky několika milimetrů, narazili jsme na cihlu a máme správné místo. ještě jedna věc pro kontrolu. Pokud vrtáme do cihly, tak po několika hloubkových milimetrech vrtání, vychází z vrtaného otvoru cihlový prášek. 

Přejeme úspěšné vrtání a co nejméně opadané omítky a terf do bílého, tedy do spáry.

Redakce.