Hmoždinka a zeď z panelu

Zadání máme stejné jako v minulém příspěvku, rozdíl je v materiálu do kterého je třeba hmoždinku umístit - tentokrát je to panel.

V případě panelu není potřeba řešit problém hledání spáry a cihly. V tomto případě hrozí, že během vrtání narazíme na ocelovou výstuž, nebo větší křemičitý kámen.

Řešení je i v těchto případech relativně jednoduché. 

Pro vrtání do panelu volíme vždy vrták určený pro vrtání do panelu respektive betonu. Při nákupu vrtáku je vždy dobré poradit se s odborníkem na prodejním místě. 

Nejnáročnější je odhadnout, proč přes zvýšené úsilí nejde otvor prohloubit, tedy na co jsme narazili.

Vždy je lepší předpokládat tu jednodužší variantu a tak prvně zkusíme předpokládaný větší křemičitý kámen rozbít kulatým "majzlíkem", pokud cítíme, že po úderu kladívka dochází k rezonanci, taknastává horší varianta, naším předmětem je kovová výstuž a problém je nutno řešit výměnou vrtáku. Volíme vrták do železa s menším průměrem. Postupně zvětšujeme průměr vrtáku až na požadovaný (potřebný) rozměr.

Pokud je nutno provrtat kovovou panelovou konstrukci je důležité na vrtačku při vrtání netlačit a volit menší otáčky motoru. Hrozí nebezpečí "zakousnutí" vrtáku a jeho případné zalomení ve vrtaném otvoru. Zalomený vrták je velmi náročné z otvoru odstranit. Pokud ke zlomu dojde uvnitř díry, je vyproštění téměř nemožné a raději volíme jiné místo (pokud to jde).

Po provrtání železné konstrokce panelu opět vyměníme za vrták do betonu a vyvrtáme díru potřebné hloubky.

Přejeme hodně úspěchu a co nejméně překážek při vrtání.

Připravujeme: Větroň do bytu za pár minut