Ekologie

Zajímavosti

Ještě jedno ohlédnutí za "Čistým festivalem"

397 257 půllitrových kelímků vytřídili na stánku Zelený bod návštěvníci dvaceti akcí, zapojených do projektu "Čistý festival". Zdaleka nejúspěšněji si vedli na královehradeckém festivalu Rock for People, kde se podařilo nasbírat 110 904 kelímků.

Půllitrové kelímky vytvořily hada dlouhého 1 155 metrů a open-air festival v Hradci Králové se zapsal do České knihy rekordů. Polypropylenové kelímky byly na třídící lince v Hradci Králové odděleny od ostatních plastů a posloužily k výrobě zatravňovací dlažby. Rock for People získal mezinárodní cenu "Freener Festival Award 2010" a zařadil se tak mezi ěš vybraných evropských festivalů, které příkladně dbají na třídění obalu a jeho následné využití.

Na zapojených akcích se celkem vytřídilo 36 tun plastu a papíru. Je to obdobné množství, jaké vytřídí za celý rok občané malého českého města, například Jáchymova nebo Klimkovic u Ostravy. Všechny zapojené festivaly získaly oficiální českou certifikaci "Čistý festival", kterou budou v příštím roce obhajovat. Výjimkou se stal Řípfest, který dva dny před svým zahájením odmítl přislíbené zapojení mezi "Čisté festivaly". Jeho místo v seriálu čistých akcí nahradila žatecká dočesná.

Ohlédnutí za projektem "Čistý festival", který letos už potřetí organizovala Autorizovaná obalová společnost EKO-NOM", přinášíme rovněž v našem článku http://www.jaktodelaji.cz/clanek/Ohlednuti-za--Cistym-festivalem-.

Zdroj: Čistý festival.cz