Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl

V malém pokoji bylo potřeba vytvořit místo na ukládání sportovních i hobby potřeb mladé rodiny. Zároveň se majitelé rozhodli, že si vyrobí knihovnu na míru od podlahy až ke stropu. Prvním krokem byla výměna klasických otvíracích dveří za posuvné a připevnění úložných polic na stěnu. Pak následovala výroba knihovny.

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl

V malém pokoji bylo potřeba vytvořit místo na ukládání sportovních i hobby potřeb mladé rodiny. Zároveň se majitelé rozhodli, že si vyrobí knihovnu na míru od podlahy až ke stropu. Prvním krokem byla výměna klasických otvíracích dveří za posuvné a připevnění úložných polic na stěnu. Pak následovala výroba knihovny.

Mechanismus posuvných podvěšených dveří se skládá z horní vodicí lišty, kolečkových ložiskových závěsů a dorazů. Ve spodní části na podlaze přidržuje dveře plastový vodicí trn.
Výhodou podvěšených dveří je, že není poškozena podlaha ani není nutné spodní vedení vyjma trnu. Při výběru kování musíme brát ohled na váhu dveří a únosnost stěny, do které horní vodicí lištu kotvíme.

Postup

1

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 1. krok
Klasické otvírací dveře v malé místnosti mají být vyměněny za posuvné. Aby výměna nebyla finančně náročná, použijeme stávající dveře, které podvěsíme do vodicí lišty.

2

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 2. krok
Pomocí vodováhy si na stěně určíme linku, na kterou přivrtáme úhelníčky pro připevnění vodicí lišty.

3

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 3. krok
Dveře vysadíme ze závěsů a odmontujeme z nich panty. Na vyšroubování pantů z dveřního křídla použijeme kovovou tyčku nebo silný šroubovák, kterým pant ze dveří jednoduše vytočíme.

4

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 4. krok
Ze zárubní panty odstraníme tak, že vyšroubujeme šroub, který je drží a pak je vytáhneme z rámu. Pokud by nebylo možné pant vyšroubovat, musíme jej odříznout úhlovou bruskou.

5

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 5. krok
Otvor po pantech je vhodné zatmelit tmelem na kov a přetřít barvou.

6

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 6. krok
Hliníkovou vodicí lištu si nejprve zakrátíme pilkou na kov na požadovanou délku.Ta odpovídá dvojí šířce dveří a malé rezervě. Vodicí lištu pak připevníme na stěnu pomocí kovových úhelníčků.

7

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 7. krok
Důležité je vhodné odsazení od stěny kvůli bezproblémovému posunu dveří. Odsazení proto určuje tloušťka dveří. Do připevněné vodicí lišty nejprve vsuneme zadní dorazový díl.

8

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 8. krok
Potom do lišty vsuneme dva kolečkové závěsy a nakonec přední dorazový díl. Ten je zrcadlově otočen proti zadnímu dorazu.

9

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 9. krok
Na horní hranu dveří připevníme závěsné kovové úchyty pomocí přiložených šroubů. Přiděláme je cca 10 cm od obou okrajů dveří.

10

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 10. krok
Potom dveře nasadíme. Trny v kolečkových pojezdech v horní liště zapadnou do protikusů v horní hraně dveří.

11

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 11. krok
Matičkou a plochým klíčem si pak výšku dveří od země přesně nastavíme. Kontramatkou dveře ve správné poloze pevně zafixujeme (ukázka na rozmontovaném závěsu).
Teprve nyní nastavíme a zaaretujeme přední a zadní doraz dveří tak jak potřebujeme. To se děje přímo v horní vodicí liště opět pomocí plochého klíče.

12

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 12. krok
Police: Zakoupíme kovové úhelníky hluboké 30 cm, které připevníme na stěnu. Nejprve si ale pomocí vodováhy pečlivě označíme na stěnu místa, kde budeme vrtat otvory pro hmoždinky. Vyvrtáme díry na hmoždinky a připevníme úhelníky.

13

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 13. krok
Jednotlivé police usadíme na úhelníky a přišroubujeme je k nim zespoda pomocí malých vrutů do dřeva, aby se police při manipulaci s věcmi neposouvaly. Volíme takovou velikost vrutů, aby neprošly skrz materiál police.

14

Knihovna i úložný prostor v malém pokoji – 1. díl: Podrobný postup - 14. krok

Police uděláme tak široké, aby bylo možné dobře zavřít posuvné dveře a případně abychom mohli i celý policový úložný prostor uzavřít dvířky, takže si necháme malou rezervu směrem ke dveřím. V rohu dosahují police až ke zdi.

Úložný prostor je hotov. V dalším díle si ukážeme, jak před stěnu postavíme knihovnu na míru, za kterou se schovají úložné police.

Zdroj: www.ceskykutil.cz