Ekologie

Zajímavosti

S prázdninami se přijdou rozloučit také první tuleň obecný odchovaný v ČR a zpěvačka Tereza Kerndlová, kmotra tulení holčičky

Zoo Ústí nad Labem se loučí v sobotu 11. září s prázdninami. Zábavný den začíná v pravé poledne a vyvrcholí v 15.45 slavnostními křtinami vzácné sedmitýdenní samičky tuleně obecného, který patří mezi ohrožené druhy zvířat.

Program zaměřený na vztah k přírodě a její ochranu dostal název „Rozloučení s prázdninami aneb Veselé dovádění vezeme vám za třídění“. Podílí se na něm firmy Evicon a Ekonom, které se zabývají zábavnou formou výchovy ke třídění odpadu. Především na děti čeká populární „Tonda Obal na cestách“, ale také řada soutěží, diskotéka, vystoupení Davida Deyla a pohádka Tři prasátka v provedení Sváťova divadla.

Do ústecké zoo zavítá zpěvačka Kerndlová, aby pokřtila mládě tuleně obecného. Samička narozená 23. července je nejen prvním tulením mládětem narozeným v Zoo Ústí nad Labem, ale rovněž prvním odchovancem v historii českých zoologických zahrad. Mládě už má i svého adoptivního rodiče, kterým se stal MUDr. Pavel Sušický. Tereza Kerndlová tulení holčičku nejen pokřtí, ale také jí vybere jméno.

Tuleň obecný

Nejrozšířenější ploutvonožec, jehož celosvětová populace se odhaduje na 350 až 500 tisíc jedinců, obývá pobřežní oblasti a ostrůvky v severních částech Atlantského a Tichého oceánu. Vzácně se objeví v západní části Baltského moře. Někdy se vydává i na cesty do ústí řek, například v Labi byl spatřen 700 km daleko ve vnitrozemí. IUCN Red List řadí tuleně obecného mezi téměř ohrožené druhy. Jeho přirozenými nepřáteli jsou člověk, kosatka dravá a žraloci.

Phoca vitulina, jak zní vědecký název, žije v Zoo Ústí nad Labem od roku 2001, kdy se tady zabydlel samec Junior z německého Northornu. Matkou červencového přírůstku je samice Mary z Odense v Dánsku, která našla svůj domov na severu Čech před pěti lety. V Evropě žije 167 tuleňů obecných ve 48 zoologických zahradách, u nás vedle Ústí také v Zoo Jihlava. V celé Evropě odchovali loni jedenáct mláďat.

Křtiny prvního českého tuleně na Facebooku: http://www.facebook.com/notes/zoo-usti-nad-labem/krtiny-prvniho-ceskeho-tulene/430947001897?ref=mf .

Zdroj: TZ Zoo Ústí nad Labem, Ekolist.cz, E-planeta.cz.

Autor: Petr Sobol

Jente

Tereza Kerndlová vybírala jméno pro mládě z pěti návrhů. Nakonec byla tulení samička pokřtěna jménem Jente. To v norštině znamená "holčička".

O křtinách si můžete přečíst více v článku http://www.zoousti.cz/novinkyDetail.aspx?id=628&AspxAutoDetectCookieSupport=1.