Radiátory jako nové

Stojíte právě před rozhodnutím, zda si pořídit zcela nová topná tělesa pro váš byt, nebo zda by stačilo zrenovovat ta stávající? Díky novému kabátu určitě prokouknou.

Radiátory jako nové

Klíčovým krokem je výběr správné barvy. Vyplatí se vybrat speciální nátěrovou hmotu, která je určena právě k nátěrům radiátorů. Jedině tak totiž docílíte vylepšení požadovaného vzhledu radiátoru a také prodloužení jeho životnosti. Jednou z možností je ETERNAL na radiátory – speciální vodou ředitelný email pro vrchní nátěry topných těles horkovodního vytápění. Tvoří nežloutnoucí elastické lesklé nátěry, které vydrží teploty do 100 °C. Má velmi dobré krycí vlastnosti, rychle zasychá. Pokud budete chtít natírat na jaře či v zimě, nic vám nebrání. ETERNAL na radiátory můžete použít i na mírně hřející tělesa. Výhodou je, že při použití v interiéru nevydává žádný zápach.
Další informace naleznete na www.austis.cz .

Jak postupovat

Pokud jste si již vybrali barvu, můžete přikročit k samotnému natírání. Začíná jemným zbroušením starého nátěru pomocí brusného papíru. Vyplatí se tento krok nezanedbat. Je důležitý pro pozdější dokonalý vzhled topného tělesa. Následuje důkladné odmaštění povrchu radiátoru, tady pomůže přiměřeně koncentrovaný roztok saponátu a vody. Použít můžete prakticky jakýkoli kuchyňský saponát, který máte doma. Nezapomeňte pak vše důkladně opláchnout čistou vodou!

Pokud jsou na povrchu radiátoru viditelná místa, kde je obnažený kov, měly by se tyto plochy ošetřit antikorozním nátěrem. Vyplatí se použít antikorozní barvu stejné značky. V našem případě tedy ETERNAL antikor akrylátový. Poté již můžete přikročit k samotnému natírání.

EETERNAL na radiátory nejdříve pečlivě promíchejte. Nanáší se ve dvou vrstvách. K aplikaci můžete použít štětec, váleček nebo stříkání. Podle toho jaký způsob zvolíte, je možné barvu přiředit vodou do 10 %. Výrobce doporučuje dodržet rozmezí mezi jednotlivými nátěry 4–6 hodin.

Postup

1

Radiátory jako nové: Podrobný postup - 1. krok
Starší topná tělesa nemusíte ukrývat, stačí jim dopřát nový nátěr.

2

Radiátory jako nové: Podrobný postup - 2. krok
Před samotným natíráním je potřeba upravit povrch radiátoru za pomoci brusného papíru. Pokud byste se někde dostali až na kov, je nutné natřít tato místa po odmaštění antikorozním nátěrem.

3

Radiátory jako nové: Podrobný postup - 3. krok
Neměli byste zanedbat ani důkladné odmaštění topného tělesa. K tomuto účelu vám poslouží roztok saponátu a vody.

4

Radiátory jako nové: Podrobný postup - 4. krok
Radiátor natírejte pomalu a pečlivě a samozřejmě speciální barvou určenou přímo pro tento povrch. Ujistěte se, že má dobrou kryvost, snáší vyšší teploty a nežloutne.

5

Radiátory jako nové: Podrobný postup - 5. krok
Natírejte ve dvou vrstvách, interval mezi jednotlivými nátěry by měl být 4-6 hodin, podle doporučení výrobce.

Pepův TIP:

ETERNAL na radiátory patří k oblíbeným nátěrům, jednou z jeho nesporných výhod je jeho ekologická nezávadnost. To například znamená, že při použití v interiéru nevydává žádný nepříjemný zápach.

Autor: Eva Rajlichova (text), Austis (text a foto), PePa (foto)