Ekologie

Zajímavosti

Sloní týden v Ústí nad Labem

Stalo se před pětadvaceti lety. Do Zoologické zahrady v Ústí nad Labem přicestovalo z Vietnamu slůně. V dřevěné bedně. Slůněti dali jméno Kala. A dřevěná bedna je v ústecké zoo na vzpomínku schovaná dodnes.

Příznivci zoo si Kalu, kterou potkávali na cestách určených pro návštěvníky, brzy oblíbili. Vždyť se stala vůbec prvním slonem, kterého v Ústí nad Labem chovali. Kala si tenkrát dosyta užívala volnosti na louce nebo u jezírka na Mariánské skále. Po dvou letech získala kamarádku, v Ústí nad Labem se ubytovala další slonice Delhi.

Nejdelší sloní chobot pro Kalu a Delhi

U příležitosti příchodu Kaly na sever Čech proběhne na přelomu listopadu a prosince "Sloní týden v zoo". Ten začne v pravé poledne v úterý 30. listopadu. Kala a Delhi si ve výběhu pochutnají na dortu ze samých sloních dobrot. Jako Čapkovi pejsek s kočičkou v něm najdou spoustu pochoutek, mezi sloními dortovými ingrediencemi budou banány, jablka, hrušky, pomeranče, hroznové víno, mrkev, petržel, celer, čínské zelí, paprika a také piškoty.

Od úterý do první prosincové neděle si mohou návštěvníci zoo prohlédnout výstavu historických fotografií, mapujících první kroky i roky Kaly a Delhí v ústecké zoo. Po celý týden budou chovatelé vždy od 14 hodin provádět zájemce technickým zázemím sloního pavilonu. Na příchozí čeká rovněž maketa slona, na kterou mohou děti z mateřských a základních škol navlékat donesené pomalované ruličky od toaletního papíru a zúčastnit se tak pokusu o vytvoření co nejdelšího sloního chobotu. Měření proběhne v pondělí 6. prosince po ukončení akce.

Vyvrcholení oslav přijde v neděli 5.prosince ve 14 hodin, kdy Kala s Delhí dostanou dárky zabalené v krabicích.

Zdroj: TZ Zoo Ústí nad Labem

Autor: Petr Sobol