Crohnova choroba postihuje kteroukoli část trávicího systému, od jícnu až po konečník. Nejčastěji se vyskytuje na konci tenkého střeva nebo v místě, kde tenké střevo přechází v tlusté. Typické je, že postihuje vždy jen určitý úsek tenkého či tlustého střeva a úseky mezi jednotlivými segmenty mohou být úplně zdravé. Zánět se objevuje po celé šířce stěny. Tím dochází ke zjizvení, zúžení průsvitu střeva a může dojít až k neprůchodnosti. Zánětlivé úseky se mohou spojovat a vytvářet srůsty.
Ulcerózní kolitida postihuje vždy konečník a větší či menší část přilehlého tlustého střeva vcelku. Postižená je střevní sliznice, nikoli jako u Crohnovy choroby i stěny. Při těžkém průběhu může dojít ke zkrácení střeva a poruše jeho funkce.
Roli hraje podle vědců fyzická aktivita, míra stresu, pobyt venku i další faktory, které se u kancelářské sedavé práce a manuálních zaměstnání liší.
Lékaři zjistili, že lidé vykonávající manuální práci jsou těmito záněty ohroženi méně než občané pracující v kancelářích. U lidí výkonných fyzicky, u farmářů a dělníků byla úmrtnost na idiopatické střevní záněty mnohem nižší než u zaměstnanců kanceláři, u obchodníků, pracujících v domácnostech a učitelů.
Zjištění závislosti výskytu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy na povolání podporuje myšlenku, že prostředí má na vznik obou chorob velký vliv. Navíc rozhodně nejde o jediná dvě onemocnění, kde je možné tento vztah sledovat.
Zdroj:
http://ona.idnes.cz/