Ekologie

Zajímavosti

Strom hrdina 2010 aneb Jak stromy bojují s nepřízní osudu

Nadace Partnerství chce titulem "Strom hrdina" upozornit na dřeviny, které statečně odolávají nepříznivým podmínkám a přes nepřízeň osudu stojí dál. Jejich příběhy často dojímají, statečné stromy si zasluhují naši pozornost, obdiv a úctu. V roce 2010 vstoupilo do hrdinského stavu dalších sedm stromů.

Třeštínský dub

V červenci 2009 se nad obcí Třeštín a jejím okolím přehnala ničivá větrná bouře, která vyvrátila mnohé stromy. Ze statného zlomeného dubu zůstalo pouze torzo kmene s jednou větví. Ta letos obrazila, proto byl strom do ankety nominován pro svou vytrvalost.

Břišťská lípa

Na začátku sedmdesátých let jí některé kořeny posekala stavba vodovodu. V polovině osmdesátých let byla zasažena bleskem. Přesto už třetím rokem vzdoruje v obci Malé Bříště snahám o své pokácení.

Dub ve Stroupči

Další z hrdinů roste v zapomenutém zámeckém parku ve vesničce Stroupeč na Žatecku. Jeho míry jsou úctyhodné, v obvodu v prsní výšce mu naměřili 930 cm. Strom, bohužel, vyhořel, a to buď rukou vandala, nebo nevyzpytatelnou sílou blesku. Přesto svůj boj nevzdává a každý rok ze zbylých větví znovu zazelená.

Netrefova lípa

Autorem návrhu na ocenění lípy je pan Netrefa. Strom zasadil v jihořeské Jílovici předs sto lety jeho dědeček. V šedesátých letech lípa utrpěla při stavbě kulturního domu na sousedním pozemku. Při hloubení základů došlo k necitlivému přesekání kořenů na jižní straně stromu. Při samotné výstavbě přišla lípa o všechny větve. Začaly jí usychat větve, přestala růst, lístky ztratily krásně zelenou barvu. Patnáct let se zdálo, že je osud lípy zpečetěn. Nyní je ale zejména díky trpělivosti rodiny pana Nefrety v plné síle.

Příběhy dalších tří stromů - hrdinů si můžete přečíst na http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/strom-hrdina.

Zdroj: NadacePartnerství.cz

Autor: Petr Sobol