Boj o miliardy na zateplení a nové kotle začal

Praha - V telefonní ústřednu se proměnily kanceláře ministerstva životního prostředí.

Zaměstnanci totiž od rána do večera vyřizují telefonáty zájemců o program Zelená úsporám. V rámci něj rozdá stát na zateplení domů a další energeticky úsporná opatření v následujících letech až 25 miliard korun.

Ministerstvo zveřejnilo konkrétní podmínky pro získání dotace v řádu desítek tisíc tento týden v úterý a spustilo tím ohromnou lavinu zájmu. „Zájem lidí je opravdu ohromný, volají nám od rána do večera. Protože nám v úterý kvůli obrovskému zájmu a počtu přístupů několikrát spadnul server a nefungovaly internetové stránky, tak jsme informace poskytovali po telefonu i emaily,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Deník/Alena Burešová

Nejvíce se podle něj lidé zajímají o konkrétní podmínky pro získání dotace. „Zjišťují, zda právě jejich projekt má šanci podporu získat. Úplně nejvíc dotazů směřuje k podporám při zateplování domů,“ dodal Kašpar.

Zájem je obrovský, infolinky jsou přetížené

K informování zájemcům slouží také bezplatná telefonní linka 800 260 500 a stránky www.zelenausporam.cz. „Linka je přetížená. Šest lidí odpovídá na dotazy v podstatě nepřetržitě, takže tento tým v nejbližší době posílíme. Podobné je to i s webem. Zhruba hodinu po zveřejnění programu se informace z něj snažilo získat více než šestnáct tisíc zájemců,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

Fond plánuje, že podmínky programu zveřejní příští týden v médiích, včetně Deníku. „Lidé panikaří, protože vidí poplašné zprávy o šrotovném na Slovensku, které se vyčerpalo během dvou dnů. Mají pocit, že kdo dřív přijde, ten peníze dostane. Ale to není pravda, dostane se na všechny,“ uklidňuje zájemce Štěpánek.

Celý článek naleznete http://www.denik.cz/

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Filip Sušanka