Bojujete s nedostatkem prostoru? Vyrobte si zvýšené pódium

Řešením úložného prostoru pro malý rekonstruovaný byt byla stavba zvýšeného pódia. Taková „skříň naplocho“ snadno skryje sezónní oblečení nebo sportovní potřeby stejně jako matraci pro návštěvy. Na samotném pódiu, které navazuje na kuchyňské zákoutí, je pak jídelní stůl.

Zvýšené pódium foto: Český kutil

Konstrukce je kvůli požadované vysoké únosnosti svařena z kovových profilů 50x50 mm. Na její výrobu však můžeme použít i silnější dřevěné hranolky. Důležitá je vždy velikost nebo šíře celé konstrukce.

Nožičky, vyrobené ze stejného materiálu, jsou zakončeny plastovými zátkami. Materiál jsme zakoupili v prodejně s hutním materiálem, kde nám profily na strojní pile na kov také přesně zakrátili na požadovaný rozměr. Při počítání velikosti konstrukce necháme po obvodě asi 2 cm rezervu kvůli nerovnostem stěn.

S úložným podiem se v malém bytě počítalo při rekonstrukci od začátku. Výše umístěná okna umožnila i nové umístění radiátoru nad úroveň budoucího úložného podia.

1. S úložným pódiem se v malém bytě počítalo při rekonstrukci od začátku. Výše umístěná okna umožnila i nové umístění radiátoru nad úroveň budoucího úložného pódia.

Kovovou svařovanou konstrukci ze čtvercových profilů 50x50mm před samotnou montáží do bytu nejprve odmastíme a natřeme základovou barvou na kov.

2. Kovovou svařovanou konstrukci ze čtvercových profilů 50x50 mm před samotnou montáží do bytu nejprve odmastíme a natřeme základovou barvou na kov.

Oba díly tvořící konstrukci vzájemně k sobě spojíme pomocí delšího šroubu. Neseženeme-li vhodnou délku, poslouží nám závitová tyč, kterou si pomocí pilky na železo zakrátíme na vhodný rozměr.

3. Oba díly tvořící konstrukci vzájemně k sobě spojíme pomocí delšího šroubu. Neseženeme-li vhodnou délku, poslouží nám závitová tyč, kterou si pomocí pilky na železo zakrátíme na vhodný rozměr.

Pomocí dlouhé vodováhy zkontrolujeme rovinu celé spojené konstrukce, a to jak podélně tak příčně. Starší podlaha může být prošlapaná nebo propadlá a konstrukce by se pak houpala.

4. Pomocí dlouhé vodováhy zkontrolujeme rovinu celé spojené konstrukce, a to jak podélně tak příčně. Starší podlaha může být prošlapaná nebo propadlá a konstrukce by se pak houpala.

V případě nerovné podlahy si vypomůžeme malými čtvercovými podložkami které si nařežeme ze sololitu nebo tenké překližky.K podlaze nebo nožičkám je pak můžeme připevnit pomocí oboustranné lepící pásky.

5. V případě nerovné podlahy si vypomůžeme malými čtvercovými podložkami, které si nařežeme ze sololitu nebo tenké překližky. K podlaze nebo nožičkám je pak můžeme připevnit pomocí oboustranné lepící pásky.

Aby se na podium dobře dostávalo je jedna jeho nástupní hrana opatřena schůdkem. Ten nepřečnívá do prostoru ale je zapuštěn do půdorysu podia. Díl se schůdkem je tedy o potřebnou délku kratší.

6. Aby se na podium dobře dostávalo je jedna jeho nástupní hrana opatřena schůdkem. Ten nepřečnívá do prostoru, ale je zapuštěn do půdorysu podia. Díl se schůdkem je tedy o potřebnou délku kratší.

Podlahu podia tvoří MDF deska o síle 25 mm. Použít můžeme i dřevotřískovou nebo překližkovou desku. Pro snadnou manipulaci při dopravě a montáži je podlaha podia tvořena čtyřmi stejně širokými pruhy.

7. Podlahu pódia tvoří MDF deska o síle 25 mm. Použít můžeme i dřevotřískovou nebo překližkovou desku. Pro snadnou manipulaci při dopravě a montáži je podlaha podia tvořena čtyřmi stejně širokými pruhy.

Desky ke konstrukci připevníme pomocí šroubů do železa. Otvory pro ně si předvrtáme, jejich hlavy zapustíme do materiálu podlahy. Na plochu připravíme podkladovou folii mirelon.

8. Desky ke konstrukci připevníme pomocí šroubů do železa. Otvory pro ně si předvrtáme, jejich hlavy zapustíme do materiálu podlahy. Na plochu připravíme podkladovou folii mirelon.

Folie je základem při pokládce plovoucí podlahy.Podlahu zateplí a zamezí vysokému kročejovému hluku. Pokládá se na sraz nikoliv přes sebe. Přesahy se po pokládce odříznou.

9. Folie je základem při pokládce plovoucí podlahy. Podlahu zateplí a zamezí vysokému kročejovému hluku. Pokládá se na sraz nikoliv přes sebe. Přesahy se po pokládce odříznou.

Plovoucí podlahu začneme pokládat z levého rohu směrem doprava. Vhodná je zámková podlaha systému „CLICK“ bez nutnosti použít lepidlo.

10. Plovoucí podlahu začneme pokládat z levého rohu směrem doprava. Vhodná je zámková podlaha systému „CLICK“ bez nutnosti použít lepidlo.

Po dokončení plovoucí podlahy je potřeba její přední nástupní hrany na podium olemovat. V pokosnici si profily pilkou na kov přesně zakrátíme, otřepy zabrousíme smirkem.

11. Po dokončení plovoucí podlahy je potřeba její přední nástupní hrany na podium olemovat. V pokosnici si profily pilkou na kov přesně zakrátíme, otřepy zabrousíme smirkem.

Na dokončení hran jsou vhodné tenké hliníkové profily používané například na koberce a schody. Rohový spoj můžeme řešit pod úhlem 45o nebo jako na fotografii spojkou.

12. Na dokončení hran jsou vhodné tenké hliníkové profily používané například na koberce a schody. Rohový spoj můžeme řešit pod úhlem 45 stupňů nebo jako na fotografii spojkou.

Opláštit musíme také rozdíl v délce konstrukcí,který bude tvořit bok schůdku. Na konstrukci přišroubujeme MDF desku v potřebné velikosti. K ní přilepíme a svěrkami zajistíme lamely plovoucí podlahy.

13. Opláštit musíme také rozdíl v délce konstrukcí, který bude tvořit bok schůdku. Na konstrukci přišroubujeme MDF desku v potřebné velikosti. K ní přilepíme a svěrkami zajistíme lamely plovoucí podlahy.

Položenou plovoucí podlahu dokončíme pomocí podlahových lišt. Ty stejně jako hliníkové L profily přesně zakrátíme v pokosnici. Použít můžeme pilku na kov nebo ostrou čepovku.

14. Položenou plovoucí podlahu dokončíme pomocí podlahových lišt. Ty stejně jako hliníkové L profily přesně zakrátíme v pokosnici. Použít můžeme pilku na kov nebo ostrou čepovku.

Na nohy podia na přední pohledové hraně připevníme malými šroubky skříňové magnety. Otvory pro šroubky do kovu si budeme nejprve muset předvrtat malým vrtáčkem.

15. Na nohy pódia na přední pohledové hraně připevníme malými šroubky skříňové magnety. Otvory pro šroubky do kovu si budeme nejprve muset předvrtat malým vrtáčkem.

Schůdek stejně jako podlaha podia je tvořen MDF deskou o síle 25mm. Jeho zadní vyšší deska končí 2-3 mm pod hranou podlahy podia. Samotný schůdek je spojen delšími konfirmáty.

16. Schůdek stejně jako podlaha pódia je tvořen MDF deskou o síle 25 mm. Jeho zadní vyšší deska končí 2-3 mm pod hranou podlahy pódia. Samotný schůdek je spojen delšími konfirmáty.

Schůdek, stejně jako podium, obložíme plovoucí podlahou. Ze spodní strany stupínku nalepíme filcové podložky. Ty zabrání při posunování schůdku poškození podlahy.

17. Schůdek, stejně jako pódium, obložíme plovoucí podlahou. Ze spodní strany stupínku nalepíme filcové podložky. Ty zabrání při posunování schůdku poškození podlahy.

Zavřené podium vypadá elegantně. Jeho přední stěnu drží magnety takže ji stačí jednoduše odsunout. Schůdky mají v hraně u podlahy malé vybrání za které je pohodlně vysuneme.

18. Zavřené podium vypadá elegantně. Jeho přední stěnu drží magnety takže ji stačí jednoduše odsunout. Schůdky mají v hraně u podlahy malé vybrání, za které je pohodlně vysuneme.

Zdroj: http://www.ceskykutil.cz/