Bursík: Peníze na zateplení budou pro všechny

Praha - Ministr životního prostředí v demisi hovořil s Deníkem o miliardách na zateplení domů, osudech zákonů ve sněmovně i kamionové dopravě.

Z pozice šéfa ministrů životního prostředí Evropské unie od ledna v rámci českého předsednictví vyjednával celosvětovou dohodu o dalším omezení skleníkových plynů. Nakonec však odstupující ministr Martin Bursík nebude Českou republiku zastupovat nejen na prosincovém Kodaňském summitu, ale kvůli pádu vlády a rychlému jmenování nového kabinetu nepovede ani klíčová jednání s Čínou a Indií v květnu a červnu.

Již první informace o deseti miliardách korun připravených na zateplení rodinných a bytových domů a na ekologické vytápění vyvolalo obrovský zájem veřejnosti. Čekali jste to?
Věřili jsme, že tento program zaujme. Aprotože přichází v době, kdy lidé každou korunu obracejí dvakrát, vyšší zájem jsme očekávali. Přesto je větší, než jsme si vůbec mysleli. Naši technici nastavili internetové servery na tři tisíce přístupů v jednu chvíli, přičemž víc už mají snad jen specializované zpravodajské servery, ale přesto pod náporem zájemců v prvních hodinách naše webové stránky zkolabovaly.

Předseda Strany zelených Martin Bursík.

Předseda Strany zelených Martin Bursík.
Autor: DENÍK/Luboš Jeníček

Zahlcené servery ale i telefonní linky způsobila především obava lidí, aby peníze nedošly, podobně jako tomu bylo v sousedním Slovensku se šrotovným. Je tento strach oprávněný? Dostane se opravdu na všechny?
Deset miliard korun, které jsou připraveny pro letošní rok, je ohromná částka. V průměru půjde zhruba o sto tisíc domácností v prvním kole, celkem na úspory dosáhne kolem čtvrt milionu domácností. Tento program je největší, co tu kdy byl. Navíc je nárokový: kdo splní kritéria a použije schválenou technologii, dostane peníze. Lidé tedy nemusí mít žádné obavy, že by kdokoliv mohl rozhodování ovlivnit v jejich neprospěch.

Letos chcete rozdělit deset miliard korun z prodeje emisních povolenek Japonsku, v následujících dvou letech dalších patnáct miliard. Kde chcete vzít další peníze?
Ani koruna není z českého veřejného rozpočtu, všechno hradí japonští daňoví poplatníci. Že se nám podařilo tohle vyjednat, je mistrovský kousek. Navíc máme rozjednaný další obchod se světovou bankou, jednáme také s dalšími vládami.

Jak těžké bylo přesvědčit partnery ve vládě, aby tak velkou částku nerozdělili na jiné projekty, ale investovali ji právě do zelených projektů?
Bylo to mimořádně složité, byl jsem ve sporu hlavně s premiérem Mirkem Topolánkem. Měl nerealistickou představu, že minimálně polovina peněz se využije pro výstavbu uhelných elektráren a pro projekt ukládání oxidu uhličitého do podzemí. Vysvětloval jsem, že na něco takového Japonsko nikdy nedá peníze, střetli jsme se velmi silně. Celý obchod se totiž uskutečňuje na základě Kjótského protokolu. Česká republika podle něj měla snížit emise skleníkových plynů o osm procent, podařilo se námale snížit emise o 22 procent. Přebytek jsme proto mohli prodat méně úspěšným zemím. Peníze však mohou být využity pouze pro další snižování emisí skleníkových plynů, přičemž čím větší efekt bude, tím je větší šance vyjednat vyšší cenu odprodané povolenky. Vyjednávání s japonskou stranou byla velmi tvrdá a trvala bezmála rok.

České domácnosti tedy díky japonským penězům získají desetitisíce korun. V posledních dnech se ale začali ozývat lidé bydlící v panelových domech, proč se jich dotace z programu Zelená úsporám netýkají...
Podmínkou programu je, že se nepřekrývá s nějakými jinými už existujícími. Ministerstvo pro místní rozvoj už ale zřídilo program Panel, přes nějž investuje peníze do paneláků, včetně jejich zateplení. Nyní jsme umožnili panelovým domům získat dotace na obnovitelné zdroje energie k vytápění. Ale dál jsme jít nemohli, zateplení v jejich případě řeší ministerstvo pro místní rozvoj.

Nebojíte se toho, že lidé po první vlně zájmu zjistí, že jsou podmínky pro získání dotace moc složité, a peníze se tak nevyčerpají?
Ony ale složité nebudou. Přesný postup včetně formulářů žádostí představíme 22. dubna, tedy symbolicky na Den Země. Dosud bylo standardem, že na jednotlivá opatření jste žádal dotaci pokaždé na jiném úřadu. Nyní je to úplně jinak. Když se rozhodnete nejít cestou komplexního zateplení, ale vyberete si jen částečné zateplení, tak si vyberete minimálně tři energeticky úsporná opatření anebo dvě a k nim přidáte výměnu zdroje vytápění. A peníze získáte. Program je přímo kombinován tak, abychom podpořili jak energetické úspory, tak využití energeticky obnovitelných zdrojů energie.

Na koho se tedy mají zájemci obrátit?
Kromě nejsložitějších projektů, což je komplexní zateplení domu, kde je potřebný auditor, bude partnerem pro žadatele banka. Volili jsme je záměrně tak, aby to bylo co nejkomfortnější. Proto jsme oslovovali hlavně ty, které mají pobočky po celé republice. Vedle dotace budou banky poskytovat také speciální spotřebitelské úvěry. I to je novinka, která tu ještě nebyla. Zájemci se mohou podívat na internetové stránky www.zelenausporam.cz kde se dozvědí podrobné informace. Už teď jsou tak podrobné, že jim podle nich stavební projektant připraví správný projekt. Znovu opakuji, že není potřeba energetický audit, stačí stavební projekt. Musí však být udělán pořádně, protože existuje zásadní podmínka: musí se ušetřit minimálně 40 procent tepla a 40 procent nákladů na vytápění. Běžně se ale dá ušetřit až padesát, šedesát procent nákladů. A to už za to stojí.

Celý článek naleznete http://www.denik.cz/ekonomika/

Zdroj: http://www.denik.cz/