ČSÚ: Kolik jsme si mohli koupit chleba, aut či televizí

Když si v roce 1985 nesl z továrny průměrný Čech svou průměrnou výplatu, mohl si koupit 1123 bochníků chleba či pětinu nové televize.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: Foto Deník

Dnes si sice člověk může teoreticky nakoupit skoro dvě a půl televize, ale s jídlem to tak slavné není, tedy v přepočtu na chleba. Za průměrný měsíční plat se dá pořídit skoro o dvě stě bochníků méně než před dvaceti lety.

Toto je jen malý příklad, co všechno se dá zjistit díky novému programu z dílny českých statistiků. Internetová aplikace umístěná od úterního rána na oficiálním webu Českého statistického úřadu (www.czso.cz) obsahuje údaje o průměrných příjmech a cenách jednotlivých výrobků od roku 1985 do současnosti A kdo by si myslel, že jde o něco složitého, co obyčejný člověk nepochopí, patrně se splete. Vše je přehledné a jednoduché.

„V zahraničí se objevují inflační kalkulačky a nás napadlo použít tento koncept pro porovnání životní úrovně současné a té v minulosti. Aplikace může být užitečná například pro studenty nebo pro lidi, kteří nejsou přímo experty na ekonomii,“ vysvětluje šéfka projektu Petra Kuncová.

Díky programu se dá také lehce spočítat, jak dlouho „Pan průměrný“ s průměrným příjmem šetřil na nové auto. V roce 1985 by si mohl za svou výplatu koupit 0,05 Škody 105. Přibližně stejnou část vozu, odpovídající například bočním dveřím u řidiče, si mohou lidé s průměrným platem koupit i dnes. Ovšem dveře nebudou patřit Škodě 105 ale nové Octavii.

Diskuze k tématu zde v dolní části stránky

Autor: Vojtěch Janda

Zdroj: www.denik.cz