Čekáte dlouho na zelené dotace? Fond už má ombudsmanku

České firmy a úřady pokračují v nové módě: zřizování postu ombudsmana, který je hromosvodem pro oprávněné i neoprávněné stížnosti na jejich jednání. Ombudsmankou Státního fondu životního prostředí se nyní stala Petra Kolínská. Bude vyřizovat stížnosti na program Zelená úsporám.

Petra Kolínská loni neúspěšně kandidovala za Stranu zelených do pražského zastupitelstva. Jako ombudsmanka ve fondu bude mít zřejmě hodně práce. V programu Zelená úsporám čekají tisíce žadatelů často i rok na vyřízení dotací na zateplení nebo ekologičtější vytápění.

"Úkolem ombudsmanky programu je nejen vyřídit komplikovanější nebo opakované stížnosti, ale především na základě jejich analýzy navrhnout úpravu administrace programu tak, abychom novým stížnostem předcházeli," uvedla ke zřízení funkce ombudsmanky Radka Bučilová, která je pověřena řízením SFŽP.

Kolínská pracuje ve fondu od roku 2007, dosud působila v oddělení komunikace. "Nespokojeným žadatelům mohu slíbit, že jejich stížnost pečlivě prozkoumáme, a pokud bude chyba na straně SFŽP ČR, tak ji co nejrychleji napravíme," uvedla Petra Kolínská. Fond zveřejnil jen e-mailovou a poštovní adresu jako kontakt na ombudsmanku, po domluvě je možná i osobní schůzka.

Zřízení postu ombudsmanky bude znamenat částečnou úlevu pro regionální pracoviště fondu, která musí čelit řadě dotazů žadatelů, jaký je vývoj jejich dotace. Program nabral značné zpoždění, a tak na peníze čekají často přes rok. Lidé se mohou obracet i na Zelenou linku.

Funkci ombudsmana si zřídily v Česku především velké banky nebo energetické kolosy ČEZ či RWE, ombudsmanku má také České pošta. Nově mají tuto pozici obsazenou i České dráhy, kam nastoupil bývalý šéf pražské zoo Petr Fejk.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cekate-dlouho-na-zelene-dotace-fond-uz-ma-ombudsmanku-pc6-/ekonomika.aspx?c=A110503_084402_ekonomika_fih