Ceny bytů v Brně padají o statisíce

Brno - Ceny bytů ve většině městských částí klesají o pět až deset procent. Starší byty na sídlištích dokonce zlevňují téměř o třetinu.

Karel Pospíšilík z Brna už několik měsíců zvažuje, že si koupí vlastní byt. Teď je ve střehu a připravený k rychlému rozhodnutí. Ceny bytů v Brně totiž kvůli hospodářské krizi a příliš nadsazeným cenám z minulých let klesají. Ve většině městských částí o pět až deset procent ve srovnání s minulým rokem. V méně žádaných lokalitách až o třicet procent. A podle expertů propad cen ještě nekončí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Karel Dvořák

„Víc se teď dívám na inzeráty. Realitní agentury často nabízí zlevněné byty ve speciálních akcích. Slyšel jsem však i o tom, že se realitní agenti nechali od kupujících přitlačit ke zdi a při osobním jednání slevili ještě víc,“ popisuje Pospíšilík nové možnosti, které přinesla situace na realitním trhu.

I podle realitních agentů může být výsledná cena nižší než v inzerátech. „Tam jsou třeba ceny stejné jako loni, ale už jsou neobchodovatelné a při vyjednávání se mění,“ uvedl Dušan Přikryl z realitní společnosti Gaute. Ten upozorňuje na to, že některé staré panelákové byty na sídlištích mohou lidé koupit až o třicet procent levněji než vloni.

Lidé, kteří o koupi nebo prodeji bytu v Brně uvažují, mohou využít cenovou mapu městských částí, kterou si nechal brněnský Deník Rovnost vypracovat u Hypoteční banky. „Pokles je patrný především u starších bytů s výjimkou středu města,“ říká ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.

Nejvíce zlevnily byty na Vinohradech, v Líšni, některé v Komárově a v Chrlicích. „Například panelákový byt 3+1 na Vinohradech, který loni stál kolem dvou a čtvrt milionu, se teď dá pořídit za milion sedm set tisíc,“ potvrdil Tomáš Matras z realitní kanceláře Matras&Matras.

 

Celý článek naleznete Zde

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Barbora Fialová