Ceny pronájmů se nemění

Začátek září znamená pro realitní kanceláře už tradičně období zvýšené poptávky po pronájmech, zejména kvůli studentům. Jak ukazuje statistika, ceny se přitom už bezmála deset let výrazně nemění. Podle Miroslava Jonáše z realitní kanceláře M&M Reality je důvod jednoznačný: volné byty v nabídce spolehlivě uspokojí i zvýšenou poptávku. Do konce roku se přitom nějaké změny v cenové úrovni ani neočekávají.

„V posledních letech jsou tyto výkyvy nanejvýš stokorunové a jsou vždy ovlivněny místní situací, která se za několik týdnů vrátí obvykle do původní roviny. Z hlediska zájmu jsou pro pronájem nejzajímavější malometrážní byty o rozloze do padesáti metrů čtverečních,“ uvedl dále Miroslav Jonáš.

Stagnace

S tvrzením o cenové stagnaci souhlasí i ředitel kanceláře Aaabyty.cz Otakar Šmíd: „Nabídka je v této chvíli vyšší než poptávka. Jediné, co by mohlo situaci změnit, by muselo souviset s daňovou reformou.“

Zájem o pronájem se po několika měsících vrací také k rodinným domkům. Platí to především pro okraje větších měst. „Naopak obtížně se pronajímají velké byty v panelových domech na okrajích měst. Souvisí to především se ztrátou času v městské dopravě. Málo oblíbená jsou místa s parkovacími zónami, pokud majitel bytu nesouhlasí s přihlášením nájemce k trvalému bydlení. V neposlední řadě jsou prakticky bez šance na úspěch byty, v jejichž okolí bydlí sociálně nepřizpůsobiví,“ tvrdí Miroslav Jonáš.

Student jako klient

Realitní odborníci se shodují v konstatování, že ten, kdo hledá podnájem, se v daném místě nemíní trvale usadit. Nejpočetnější skupinu tvoří studenti, kterých je každoročně nepoměrně více než míst na kolejích.

Týká se to ovšem také osob, které cestují za prací. Jinou skupinu pak představují lidé, kteří zatím nejsou definitivně rozhodnuti, jak chtějí bydlet v budoucnu.

„Ačkoli ceny pronájmů se léta v podstatě nemění a poptávka po jednotlivých typech nemovitostí je rovněž stabilní, vznikají i v této oblasti nové trendy. Ve velkých městech, hlavně v Praze, se nabídka služeb rozšířila například o týdenní pronájem.

„Jde o velmi luxusní a dobře zařízené byty, které jsou vhodné pro jednání či rekreaci. V Praze nabízejí majitelé takových objektů k ubytování i servis – každodenní úklid, výměny povlečení, praní nebo vaření. Je to samozřejmě způsobené atraktivitou metropole. V menších městech je poptávka po volných bytech menší, a podobné služby tudíž ani nejsou nabízeny,“ řekl k tomu Miroslav Jonáš.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Rudolf Vojtěch