Češi mají větší zájem o inteligentní systémy

V Česku mezi zákazníky roste zájem o inteligentní systémy. Lidem pomáhají s energetickými úsporami, jejich součástí jsou například i alarmy. Zvyšují ale také pohodu uživatelů. Postupně se stávají standardem, především při výstavbě domů za čtyři miliony a více korun.

"Inteligentní systémy jsou stále více trendem a součástí běžného života. Největší je tlak na energetické úspory, přičemž zejména Evropská unie protlačuje využití těchto systémů," uvedl na veletrhu Amper v Brně Jiří Kubeš z ABB.

Bez systémových instalací se neobejdou zejména nové komerční budovy. "Bez inteligentní instalace to do budoucna nepůjde hlavně z pohledu úspor. Zelené budovy jsou trendem. Investoři, kteří jdou touto cestou, budou mít výhodu, bude se jim snadněji hledat nájemce," řekl Kubeš.

S blížící se povinnou certifikací budov se paralelně rozvíjí byznys pro auditorské firmy. Lidé, kteří budou chtít v budoucnu koupit či pronajmout dům nebo byt, mají zaplatit tisíce za energetický štítek. Zavádění štítků na již existujících budovách bude postupné. Podle velikosti budov se budou označovat štítky v období od roku 2015 do roku 2019. "U nás jsou stovky firem, které poskytují inteligentní systémy, větší bude boom v energetických konzultacích," uvedl Kubeš.

Zejména v rezidenčním bydlení bude kladen stále větší důraz na komfort a jednoduchost. Lidé vítají domácí automatizaci, jedním tlačítkem vypnou nepotřebná světla, spotřebiče, dům zakódují. "Nemusí kontrolovat celou budovu, v jednom tlačítku to udělá systém sám," uvedl Kubeš.

Používání těchto systémů souvisí s kategorií domu a příjmovou kategorií investora. Inteligentní systémy jsou ale pro některé developery už standardem. "Jde o domy ve velkých městech v hodnotě čtyř až osmi milionů," uvedl Kubeš. Vývoj podle něj přibrzdila hospodářská krize.

Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/cesi-maji-vetsi-zajem-o-inteligentni-systemy-20120323.html