Češi si v porovnání s Evropany berou stále málo hypoték

V Česku je v porovnání s Evropou stále málo hypoték. Tvrdí to výkonný ředitel pro marketing Komerční banky Zdeněk Mojžíšek. Sazby hypoték podle něj přitom patří v zemích EU k nejnižším.

Zdeněk Mojžíšek, margetingový ředitel Komerční banky foto: archiv, Právo

Financování nákupů nemovitostí hypotékami v poslední době klesá. Myslíte si, že tomuto produktu může zvonit hrana?

Došlo pouze ke zpomalení tempa nárůstu nových hypoték na trhu. Média obvykle stále dokola porovnávají neuvěřitelně úspěšný rok 2007 s letoškem. Z toho však vzniká velmi zavádějící výsledek. Loňský rok byl výjimečný jak vrcholící stavební euforií, tak i snahou nakoupit nemovitosti s nižší sazbou DPH.

Když ale porovnáte letošní prodeje s rokem 2006, který je rovněž považován za velmi úspěšný, tak se za tři čtvrtletí letošního roku na trhu prodalo o čtvrtinu více hypoték než za stejné období roku 2006.

Takže věříte, že hypotéky zůstanou důležitým zdrojem financování nemovitostí?

Víc než jen to, jejich význam ještě výrazně naroste. Nemyslím si, že se vrátíme do tak horečného rozvoje hypotečního financování jako v roce 2007, nárůsty budou umírněnější.

Růstový potenciál na českém trhu ale stále nepochybně je. V porovnání s jinými zeměmi EU je u nás hypoték málo. Hypotéku má necelých devět procent domácností, což je výrazně méně než průměr starých zemí EU.

I když vzhledem ke struktuře bytového fondu u nás asi nikdy nedosáhneme na takovou míru využití hypotečního financování jako v Nizozemsku nebo ve Velké Británii, kde má hypotéku v podstatě každý, tak máme velké rezervy i proti více konzervativním zemím, jako jsou Německo, Itálie či Řecko.

 

Celý článek naleznete Zde

Zdroj: http://pravo.novinky.cz/

Autor: Václav Tuček