Chcete mít zimní zahradu? Potřebujete stavební povolení!

Při výběru zimní zahrady záleží na tom, zda v ní chcete pěstovat tropické či subtropické rostliny, anebo zda patříte mezi milovníky například sukulentů.

Tropické rostliny se v zimě cítí skvěle, pokud teplota v jejich okolí dosahuje kolem dvaceti stupňů Celsia a vlhkost se pohybuje mezi čtyřiceti až šedesáti procenty. V zimní zahradě proto budete muset vyřešit jak efektivní systém vytápění, tak – a to pro teplé letní dny – otázku důmyslného větrání. Květinám a kbelíkovým rostlinám ze středomořského pásma naopak stačí zimní zahradu od podzimu do jara pouze temperovat.

Výběr světové strany

Z logiky věci vyplývá, že pro zimní zahradu – pokud to vaše nemovitost umožňuje – je vhodné její umístění směrem na jih. Za velmi slunných dní se ale pak teplota uvnitř může vyšplhat až na sedmdesát stupňů Celsia. A to je smrtící i pro rostliny z tropů. Moderní zimní zahrada proto musí disponovat jak větráním, které funguje i za nepřítomnosti obyvatel, tak i stíněním, například prostřednictvím ro­let.

Opačná čili severní strana, není pro zimní zahradu, zasvěcenou zajímavým rostlinám, vhodná. Kromě chladu by v ní totiž trpěly i nedostatkem světla. Vynahradit by jim ho sice mohla prosklená střecha, ta by vás však v zimě oplývající sněhem pořádně potrápila.

„Konstrukce zimní zahrady musí být vyprojektována tak, aby váhu ležícího sněhu unesla a byla odolná proti větru. Nesmí ztratit těsnost, což se může stát zejména v místech spojení stěn zimní zahrady s budovou. Střecha by měla tedy mít vhodný sklon (deset až pětačtyřicet stupňů), umožňující svobodné sjíždění sněhu,“ upozorňuje Přemysl Hrdý, ředitel české pobočky mezinárodní firmy, která u nás nabízí čtyřiadvacet modelů zimních zahrad.

Stavební povolení nutné

Zimní zahrady se proto často budují na východní a západní straně nemovitosti, optimální přitom je, pokud ústí do přírodní zahrady, a to nejen z estetického, ale i bezpečnostního hlediska.

Zimní zahrada by měla vyrůst na pevných betonových základech, tepelně izolovaných a zabezpečených proti vodě. Stále častěji se používají konstrukce plastové a hliníkové. Profily z plastu jsou odolné proti povětrnostním vlivům i UV záření, pro zvýšení pevnosti se ale do nich vkládají například ocelové pozinkované výztuhy. Také hliník dobře odolává nepřízni počasí a nepodléhá korozi, navíc je tvárný. U konstrukcí, jež mají větší rozpětí, musí být ale rovněž zpevněn.

Než se pro zimní zahradu rozhodnete, konzultujte svůj úmysl s odborníky. Pomohou vám i propočítat náklady. Nezapomeňte, že přístavba zimní zahrady zasahuje do konstrukce domu, a proto vyžaduje stavební povolení.

Celý článek naleznete zde...

Autor: Jitka Stuchlíková

Zdroj: www.denik.cz