Chcete šetřit? Začněte energiemi v domácnosti

Cena elektřiny stále stoupá a její podíl na rodinných výdajích také. Snížením spotřeby ulevíte nejen své peněžence, ale i životnímu prostředí. Není to těžké.

 

Šetřit elektřinu můžete dvěma způsoby. Prvním je investice do kvalitních spotřebičů, izolace a vytápění, které jsou sice nákladné, ale postupně se vám zúročí. Druhou variantou je zamyslet se nad spotřebou energie, vypínat nepoužívané spotřebiče, koupání nahradit krátkým sprchováním a vybírat úsporné programy při praní. Nejvýhodnější je samozřejmě obě varianty kombinovat.

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie
Autor: DENÍK/Jan Jelínek

Žárovky jen na toaletě

Zbytečnému plýtvání elektřinou můžete zamezit už při zařizování domu nebo bytu. Okny z domácnosti uniká až 25 procent tepla, dbejte proto na kvalitní materiál a těsnění nejen oken, ale i vstupních dveří. Únik tepla snížíte také pomocí závěsů a žaluzií. U závěsů si ale dejte pozor, aby nezakrývaly topná tělesa a teplo vám tak spíš neubíraly.

Efektivnějšímu vytápění napomáhají odrazové fólie za radiátory, které teplo vracejí ode zdi zpět do místnosti. Výhodné jsou termostatické ventily, jimiž můžete regulovat teplotu jednotlivých pokojů podle toho, jak často je využíváte.

Teplotu nastavujte s rozmyslem. Každý stupeň zvyšuje spotřebu energie až o šest procent, teplé prostředí navíc nahrává bakteriím a virům. Energie se dá uspořit i na osvětlení. Základem jsou kvalitní svítidla, pokud možno s lesklou vnitřní plochou, která světlo odrazí do prostoru. Žárovky vyměňte za úsporné zářivky. Jejich vyšší pořizovací cenu vám vynahradí delší životnost a nižší spotřeba.

Oproti žárovkám je spotřeba zářivek zhruba dvacetiprocentní. Jediná místnost, kde je výhodné klasickou žárovku nechat, je toaleta. Zářivce totiž trvá delší dobu, než začne naplno svítit, pro krátké použití na WC se tedy lépe hodí obyčejná žárovka.

 

Celý článek naleznete Zde

Zdroj: http://www.denik.cz/