Co Čech, to kutil: Vynálezy jsou dechberoucí

O skutečnosti, že si původní obyvatelé České republiky poradí i s na první pohled neřešitelným problémem, a to velice efektivně a neotřele, se ve světě ví už léta. A přesto se cizinci, kteří mají to štěstí a dostanou se do takové normální české rodinky, nestačí divit.

Známý, rovněž vášnivý kutil, se mimo jiné proslavil propojením budíku s meteostanicí a klimatizací. Běžní smrtelníci, a to nejenom zahraniční, sice nepochopili, proč je tento vynález nezbytný, avšak žasli nad vychytanou posloupností spuštění klimatizace podle aktuálních informací z meteostanice a následnému přesměrování budíku na příslušnou melodii. Konkrétně tedy na Prší, prší, jen se leje, nebo Jó, třešně zrály...

Vánoce bílé jsou prý v pořadníku, tedy až bude mít kutil trochu času a manželka konečně přestane otravovat s takovou banalitou, jako je přišroubování sušáku na prádlo...

Případným návštěvám, které provádí po svém království, nejdříve prostřednictvím videoprezentace představí ikony českého kutilství Pata a Mata. Je sice fakt, že před nějakými třiceti lety se ve vymýšlení jejich srandiček angažovalo slovenské studio Československé televize, nicméně to je podružné. Češi jako Slováci, léta to v oblasti animovaného filmu nikomu nevadilo, tak co.

Prádlo míchal ve vaně

Češi jsou obklopeni nimbem nedostižných kutilů i vzhledem ke své komunistické minulosti. Kdy se sice vyrábělo nezřídka i na sto padesát procent, copak o to, ale všechno mířilo k našim východním bratrům. Našinci se pak museli spokojit s náhražkami vlastní výroby, což však pozitivně rozvíjelo jejich fantazii, technický potenciál a tvůrčí nápady. A taková provizoria často úspěšně sloužila dlouhá léta.

Češi jsou totiž nejenom mistři improvizace, ale rovněž poněkud pohodlní, tak proč zbytečně likvidovat žebřík dovedně sestavený ze sněhových zábran, ze kterého za celých dvaadvacet let strýc Pepa spadl jen dvakrát.

Zvláštní kapitolou jsou spořiví domácí kutilové. Jako třeba kamarádův soused, který měl levný noční proud a trpěl utkvělou představou, že jeho pračka moc „žere".

„Na vrtačku přimontoval speciální míchadlo, kterým pak v noci promíchával prádlo ve vaně," popsal kamarád případ rušení nočního klidu, který poté řešila přestupková komise.

Dopadlo to ale dobře. Soused momentálně řeší, zda používat příklep při šlehání těsta (výhradně ve dne), kdy má do vrtačky upnutou vařečku. Ten příklep by prý mohl fungovat proti hrudkám mouky...

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Zdeňka Mašová