Co obnáší rekonstrukce elektroinstalací

Pokud stojíte před rekonstrukcí elektroinstalace v bytě nebo domě, čeká vás perné období. Když si ale promyslíte většinu věcí dopředu a dobře se připravíte, ušetříte si spoustu zbytečných starostí. Než se do čehokoliv pustíte, rozhodněte se, zda přizvete projektanta elektroinstalací. Ten může s mnoha věcmi poradit, má patřičné znalosti nejen o platné legislativě, ale také o posledních novinkách.

Pro rekonstrukci elektroinstalací je ideální byt pokud možno kompletně vystěhovat. V řadě případů to ovšem nejde - musíme tedy alespoň směstnat veškerý nábytek v zasažených místnostech do středu. foto: Archiv firmy Panelreko, Právo

„Projektant může třeba navrhnout místo obyčejné výměny drátů a vypínačů ucelený systém, tzv. inteligentní elektroinstalaci, která propojí spoustu elektrických zařízení, jako jsou žaluzie, vytápění, světla a další, tak, aby spolu zcela automaticky komunikovala. Nejen to, především takový systém ve výsledku uspoří významné množství energie v domácnosti a nezanedbatelně zpohodlní její život,“ podotýká ing. Pavel Mony ze společnosti ABB, s. r. o., Elektro-Praga.

Jak si vybrat dobrou firmu

  • Není nutné zadat zakázku na výměnu elektroinstalace první firmě, kterou si pozveme do bytu. Je možné si pozvat několik odborníků, posoudit jejich návrhy i přístup a podle toho se teprve rozhodnout.
  • Vzdy je přínosem, když nám odborník umí všechno srozumitelně vysvětlit, umí doporučit výhodná řešení a přitom nám nic nevnucuje.

Majitelé standardního bytu, kteří vědí, že si nic komplikovanějšího nemohou nebo ani nechtějí dovolit, osloví buď společnost zabývající se renovací bytů a domů, anebo přímo elektromontéra.

Rekonstrukce původně průmyslových prostor na tzv. loft byt (Elektro RS). .:Rekonstrukce původně průmyslových prostor na tzv. loft byt.

V prvním případě budou mít většinu prací souvisejících s výměnou elektroinstalací zajištěnou, ve druhém případě si budou možná muset zajistit další řemeslníky na ostatní, neelektrikářské práce. Všechno záleží na tom, co která firma nabízí.

Jak se na akci připravit

Ať se již rozhodneme pro jakoukoliv cestu, odborník, který k nám přijde domů, vždycky ocení vyklizený byt, po jehož stěnách si už s majitelem budou moci rozkreslovat, co se kudy povede, co kde bude umístěno, atd. S pokreslenými zdmi si nemusíme lámat hlavu, protože na výměnu elektroinstalací obvykle navazuje vyštukování, malování či tapetování.

 Rozvod elektroinstalace v rekonstruovaném bytovém jádru (Elektro RS). .: Rozvod elektroinstalace v rekonstruovaném bytovém jádru.

Projektant i elektrikář se potřebují při společné procházce bytem a plánování veškerých prací dozvědět dopodrobna vše o tom, kam které přístroje a zařízení umístíme. Pro představu: mnohé spotřebiče používané v koupelně a kuchyni vyžadují vlastní přípojku, což bude nutné zohlednit i při závěrečné volbě typu a velikosti jističů.

 

Celý článek naleznete Zde

Autor: Jana Nesvadbová

Zdroj: http://pravo.novinky.cz/