Desatero zdravého spaní

Bez uvědomění si procesů, kterými organizmus při spánku prochází, a bez znalosti zásad zdravého a hodnotného spánku si můžeme o regeneraci tělesných a duševních sil nechat jenom zdát. Ač jsme ve spánku ve stavu nevědomí a některá negativa – snad vyjma toho, kdy si myslíme, že jsme oka nezamhouřili – možná ani nevnímáme, důsledky nekvalitního spánku pociťujeme ve stavu bdělosti. Je tedy nezpochybnitelné, že kvalita našeho života velkou měrou na zdravém spánku závisí. Ne nadarmo prospíme třetinu času, který je nám vyměřen!


Deset rad pro kvalitní spánek

1. Spát v dobře větrané, nepřetopené a tmavé místnosti.
2. Využívat ložnici především k odpočinku a spánku, není – li to možné, pak alespoň postel zasvětit těmto činnostem a nepracovat v ní.
3. Vybrat si vhodnou postel i matraci a v rámci možností na nich nešetřit.
4. Pravidelnost – a není tím myšleno pouze to, že ke spánku uléháme každý den! Dobré je dodržovat pravidelný rytmus uléhání i vstávání. Ulehneme – li občas později, je lepší vstát v obvyklou hodinu, aby nedošlo k narušení spánkového režimu.
5. Nepřetěžovat organizmus těsně před spaním přílišným pohybem a jídlem, dobrému spánku neprospívá ani nikotin, alkohol a nápoje s obsahem kofeinu.
6. Neuléhat ke spánku s prázdným žaludkem – toto pravidlo jistě potěší ty, které vylekalo to předchozí.
7. Dopřát svému organizmu před ulehnutím ke spánku chvíli na uvolnění a vyvarovat se fyzické i psychické zátěži.
8. Dopřát si pravidelný pohyb – i ten přispívá ke kvalitnějšímu spánku.
9. Nesnažit se usnout za každou cenu – když se nedaří, je lepší vstát a věnovat se nějaké odpočinkové činnosti. Jakmile se dostaví únava, honem zpátky do postele!
10. Nezneužívat léky na spaní – ty by měly pomoci jen v nejnutnějších případech.Jak je to správně?


„Správná postel je taková, do které si člověk lehne, aniž by byl zabořen nebo ležel na povrchu,“ prozrazuje jednoduché pravidlo Karel Vágner ze společnosti Vágner Design, která dováží do České republiky královny mezi postelemi postele tradiční značky Hästens.

Tip pro vás: Řadu novinek nejen ze světa spánku se dovíte na veletrhu Tendence, který se koná ve dnech 10. – 13. 9. 2009 v areálu PVA Letňany. Více na www.tendence.eu.


Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/