Divoká zvířata ve městech straší obyvatele domů

Srny v centru města, divočáci na sídlišti, kuny nebo veverky šramotící na půdách domů. Divoká zvířata, která by člověk čekal spíš v lese, se objevují i ve velkých městech.

Kdysi tu byla doma, teď už jsou ale v zastavěných prostorech jen raritou a kuriozitou. I uprostřed velkých měst ve Zlínském kraji ale stále žijí divoká zvířata. V posledních letech se například v zahrádkářských koloniích extrémně rozmnožily kuny. Naopak v parcích dramaticky ubylo králíků.

Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Františka Libosvára se po zlínské čtvrti Vršava často toulají divočáci. A nejen tam. „Kolega loni střelil divočáka i třicet metrů od benzinky mezi Otrokovicemi a Napajedly. Divočáci se živí kukuřicí, dolézají k lidem, v okrese jich ročně střílíme dva tisíce a pořád to nestačí,“ uvedl myslivec. Ve městech mohou lidé podle něj občas zahlédnout i srnčí zvěř, která přichází do zahrádek ve Zlíně na Podhoří, v Loukách i na Příluku. „Jedna srna se dlouhou dobu pásávala i přímo před výzkumným ústavem v Loukách, než ji srazilo auto,“ připomenul Libosvár. „Ve Fryštáku na farmě žijí i lišky. Osm, deset lišek se tu živí poporodními zbytky. Nory mají v senících,“ odtajnil myslivec.

Paranormal activity? Kdepak, kuny!

Přímo ve Zlíně žije i spousta kun. „Málo se to ví, protože už lidé nechovají slepice. Kun jsou řádově desítky i stovky. Zdržují se hlavně v okolí baťovských domků nebo v zahrádkářských koloniích, ale občas vylezou třeba i na půdy rodinných domků a straší šramotem jejich obyvatele,“ usmál se zoolog Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně Dušan Trávníček. Kuny se podle něj často zalézají ohřát i do motorů zaparkovaných aut. „Ve Zlíně žije i spousta veverek. Na okrajích města nyní můžeme potkat i ježky, ale většinou v noci, protože je ježek noční tvor. Teď před zimou se dokrmují. Známá je také zlínská kolonie nutrii u řeky Dřevnice u nemocnice,“ pokračoval zoolog.

Králíků ubývá

Dramaticky ale podle něj ubylo volně žijících divokých králíků. „Bylo jich hodně ještě před patnácti lety, kdy poskakovali i před Priorem u Tržnice. Teď už téměř vymřeli a jsou vzácní,“ informoval Trávníček. Přidal i zajímavost o hmyzu, který původně žil jen daleko na jihu Moravy. „Ke Zlínu se v posledních letech přiblížily kudlanky nábožné, objevit je můžeme v řadě okrajových částí města,“ doplnil zoolog.

Podle referenta Oddělení ochrany přírody MÚ v Uherském Hradišti Stanislava Křenka, městem především v noci občas proběhnou zajíci a srny. „V Mařaticích a v Jarošově často i lišky,“ sdělil Deníku referent.

V Kroměříži žijí drobná divoká zvířata například u zámku. „Velká zvířata se k nám nemají šanci dostat, ale v Podzámecké zahradě žijí zajíci, veverky a netopýři,“ připomenula Dagmar Šnajdarová z Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.

Když lížou sůl, nevidí, neslyší…

Srnčí zvěř vchází v zimě i do větších měst a vesnic na Vsetínsku. „Například v Ratiboři přichází v zimě srnčí až do centra. Zvířata totiž lízají sůl na posypaných cestách. Podobně to platí i u spadaných jablek,“ dodal předseda myslivecké rady Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček.

Celý článek naleznete zde...

Autor: Martin Lavay

Zdroj: www.denik.cz