Domácnost se již umí postarat o sebe sama

Vytvořit doma takový elektronický systém, aby se byt nebo dům dokázal o sebe postarat sám, a přitom by obsluha takového systému byla jednoduchá a intuitivní, není dnes už tvrdým oříškem. Jediným limitujícím prvkem jsou dvě F: finance a fantazie.

K hlavním přednostem systému centrálního řízení domácnosti Crestron patří jednoduché, intuitivní ovládání všech funkcí pomocí velkého dotykového panelu (Studio Jasyko). foto: archiv Studio Jasyko, Právo

Zmiňovaný systém nazývají prodejci různě - systém centrálního řízení domácnosti, inteligentní elektroinstalace, řídicí systém domácnosti atd. Vlastně jde o totéž: jsou to systémy propojující elektrická zařízení v bytě tak, aby jejich obsluha byla co nejjednodušší, nejefektivnější a přitom se při běžném provozu domácnosti co nejvíce ušetřilo, především na energiích.

Rozdíl mezi jednotlivými produkty spočívá v jejich technické úrovni, eventuálně v možnostech toho, co jsou schopné zařídit a obsloužit.

Systém propojuje důležitá elektrozařízení

Řídicí systém domácnosti je v ideálním případě schopen propojit tolik elektrických zařízení našeho domova, kolik si řekneme. Mohou to třeba být veškerá svítidla, žaluzie, rolety, markýzy či jiná stínidla, vytápění, zavlažovací systém na zahradě, ale i televize, video, DVD přehrávač, hifi soustava, sauna - prostě cokoliv, co napájí elektřina.

Centrální řidící systém domácnosti .: Dnes je trendem používat vestavné komponenty (zde reproduktory) při budování audiovideosystému. Rozvedením zvuku a obrazu po celém bytě formou tzv. multiroomu se domácnost zbaví spousty kabelů, ovládačů a nosičů (Studio Jasyko).

Systém má vlastní základnu, s níž majitel komunikuje dálkovým ovládáním nebo dotykovým displejem - v závislosti na úrovni systému, pro který se rozhodl.
Dílčí části systému lze ovládat ještě dalšími ovladači umístěnými tam, kde je to potřeba.

 

Celý článek naleznete http://www.novinky.cz/

Zdroj: http://pravo.novinky.cz/

Autor: Jana Nesvadbová