Domácnosti nemají o fixaci cen elektřiny velký zájem

Praha - Spíše vlažný. Tak by se dal označit dosavadní zájem domácností o fixace cen elektřiny na rok 2010. Byť už energetické společnosti tuto novinku propagují několik týdnů, zákazníci, kteří na ni kývli, se počítají na desítky, v lepším případě na stovky.

A podle analytiků vlny masového fixování nepřijdou ani v budoucnu.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.
Autor: DENÍK/Vít Šimánek
Uvažujete o tom, že si zmrazíte ceny elektřiny? Hlasujte v anketě vpravo, diskutujte pod článkem!

„Možnost fixace cen elektřiny nabízíme už od prosince a zájem zákazníků zatím příliš velký není. Větší nárůst objednávek očekáváme v následujících týdnech,“ říká například Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky PRE, která s fixací cen přišla jako první.

Podle něho to o moc jiné není ani se snahou sehnat informace o produktu. PRE si totiž monitoruje počty přístupů na internetové stránky s nabídkou a ty se denně počítají v řádu několika desítek.

O něco lépe je na tom energetický gigant, společnost ČEZ. Od poloviny prosince se mu k zajištění cen přihlásilo zhruba půl druhého tisíce zákazníků. Vzhledem k velikosti společnosti ani toto číslo nepůsobí zrovna ohromujícím dojmem.

„Zájem evidujeme, každý den si zatím nový produkt objednává asi 150 až 200 našich zákazníků. Celkově jich je už téměř 1500. Dá se očekávat, že většina bude vyčkávat do konce února, aby se rozhodla i podle toho, jak se budou trhy vyvíjet,“ uvedla mluvčí společnosti Eva Nováková. Poslední únorový den je totiž poslední termín, kdy mohou zákazníci na fixaci cen přistoupit. Podnikatelé navíc dostanou ještě jednu příležitost v dubnu.
Stejně jako Pražská energetika i ČEZ si hlídá přístup na své webové stránky s nabídkou. Denně se tam dívá kolem tisíce lidí.

Větší zájem budou mít zákazníci později

Deníkem oslovení analytici souhlasí s tím, že větší zájem o fixace cen energií budou mít zákazníci až později. Ovšem také dodávají, že nepůjde o nic závratného.

„Nečekal bych žádný překotný nárůst, lidé nejsou zvyklí se takhle rozhodovat. Elektřinu neberou jako zboží, které by se dalo koupit na krámě jako houska. Rozhodně bych nečekal, že by kvůli tomu call-centra zkolabovala,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.

Ani šéf analytiků společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka nepředpokládá, že by, Češi začali hromadně zajišťovat ceny elektrické energie pro příští rok.
„Pokud lidé nebudou schopni zhodnotit, která varianta bude pro ně výhodnější, zůstanou u svého stávajícího tarifu. K tomu se přidává fakt, že energetické společnosti nemají v Česku příliš dobré renomé,“ uvedl.

V každém případě dodavatelé elektřiny svorně prohlašují, že i kdyby se lidé rozhodli na poslední chvíli, jsou schopní uspokojit každého zákazníka, a to formou elektronických formulářů či telefonicky.

K fixování cen elektrické energie pro rok 2010 se chystá také společnost E.On, která působí především v oblasti jižních Čech a jižní Moravy. Podle mluvčího společnosti Vladimíra Váchy by zákazníci E.Onu mohli začít tuto službu využívat někdy v druhé polovině ledna.

 

Autor: Vojtěch Janda

Zdroj: http://www.denik.cz/