Dubnový seriál. Studie stavby a energetický návrh

Seriál pokročil k mimořádně důležitému kroku, který musíme udělat na cestě k vysněnému bydlení, ke studii stavby a energetickému návrhu

Studie stavby – uživatelské zadání je pro uživatele (stavebníka) jedním z nejdůležitějších kroků, který řeší budoucí dispoziční uspořádání domu tak, jak bude funkčně užíván a jaký bude mít vzhled. Tomuto kroku by uživatel měl s projektantem věnovat dostatečný časový prostor. Ostatní konstrukční řešení v této návaznosti bude řešit projektant již sám.

Rodinný dům by měl být rozdělen do několika zón, které by měly být vzájemně odděleny, ale funkčně propojeny. Hlavní částí návrhu jsou společné prostory celé rodiny (vstup, chodby, kuchyně, obývací pokoj, schodiště, garáž, komory, případně účelové prostory – WC, spíž, prádelna apod.). Ty je zapotřebí navrhnout tak, aby se zde celá rodina mohla potkávat, ale zároveň sloužily účelům, na které byly navrženy. Soukromé prostory (ložnice, koupelny, šatny), je dobré oddělit tak, aby zajišťovaly soukromí a klid na odpočinek nebo případnou práci jednotlivým členům rodiny. Technické prostory (kotelna, dílna, komora, garáž apod.), které by měly být přístupné vždy ze společných komunikací, případně z venkovního prostoru a neměly by akusticky rušit ostatní bytové provozy.

Celý článek