Elektrárna jede na biomasu

Hodonín - Minulý týden najela hodonínská elektrárna na zkušební spalování biomasy. V ovzduší tak bude o polovinu škodlivých emisí méně. Ekologičtější provoz pomůže i alergikům.

Čoudící komíny a oparem či dýmem zahalené panorama se nabízí těm, kteří žijí v blízkosti hodonínské elektrárny. Obrázek je to notoricky známý nejen starousedlíkům, ale i návštěvníkům okresního města. Možná, že se to brzy změní. Elektrárna totiž spustila pilotní program - zkouší spalovat biomasu.

Bude to pro ni zřejmě ekonomičtější i ekologičtější. Pro obyvatele města zase zdravější. „Zkouška spalování čisté biomasy probíhá od minulého týdne v jednom ze dvou fluidních kotlů. Ten druhý spaluje i nadále lignit,“ informoval vedoucí odboru Řízení provozu hodonínské elektrárny Antonín Svěrák.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Milan Jaroš

Podle něho elektrárna až do listopadu spalovala biomasu tak, že ji přimíchávala k lignitu. Nyní se však v jednom z kotlů najíždí na spalování čisté biomasy. „Díky stodvacetimilionové investici do technologie můžeme po týdenním zkušebním provozu říci, že výsledek je pozitivní,“ přiblížil Svěrák.

Domnívá se proto, že ekologičtější provoz bude při výrobě elektřiny fungovat i nadále. „ČEZ ale nesleduje pouze hledisko ekonomické, i když spalování dřevní štěpky, pilin, peletek či energetického konopí vyjde levněji, ale především ekologické,“ ujistil vedoucí odboru řízení provozu. Biomasu elektrárně dodávají firmy z okresu, například z Dubňan či z Milotic.

„Provoz kotle na čistou biomasu prakticky znamená snížení celkového množství emisí oxidu uhelnatého, oxidů síry a dusíku, ale i popílku a prachu v ovzduší na polovinu,“ nastínil Svěrák. Pokud bude na trhu biomasy dostatek, dojde podle něj do budoucna i ke zlepšení čistoty ovzduší.

Celý článek naleznete Zde

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Hana Raiskubová