Elektřina zřejmě citelně podraží

České Budějovice - Odběratelé energií zřejmě na jihu Čech budou muset znovu sáhnout hlouběji do kapsy. Podle prvních náznaků by mohli zaplatit v průměru až o šestnáct procent více za elektřinu a o pět procent více za plyn, a to od ledna příštího roku.

„Mohu potvrdit, že my odhadujeme nárůst cen elektřiny průměrně o čtrnáct až šestnáct procent,“ uvedl Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON, která je na jihu Čech rozhodujícím dodavatelem elektřiny i plynu domácnostem. Růst ceny plynu odhadl Vácha na 0 – 5%.


Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Autor: Deník / Milan Jaroš

„Na konci listopadu budeme vědět, jaký bude vývoj,“ dodal Vácha. Konečnou cenu totiž ovlivní i Energetický regulační úřad.

Distributoři energií již dodali Energetickému regulačnímu úřadu své podklady a v jeho rukách nyní leží rozhodnutí o části ceny pro odběratele. „Cena se skládá z části regulované a části neregulované,“ uvedla Jarmila Lehnerová z referátu vnějších vztahů Energetického regulačního úřadu (ERU).

Zjednodušeně řečeno distributoři jednak nakupují samotné energie a jednak mají náklady na distribuční síť a další provozní náklady. A právě náklady distributorů ERU promítá podle složitého vzorce do konečné ceny, která už zahrnuje například i daň. „Úřad reguluje ceny za přepravu, přenos a distribuci,“ zdůraznila Lehnerová.

Hlavní část konečné ceny však určují samotné komodity. Tak zvanou silovou elektřinu od výrobců nakupuje E.ON na pražské burze. „Tam určuje cenu nabídka a poptávka a ceny narostly v Praze meziročně o čtyřicet procent,“ uvedl Vácha. Reagoval tím na dotaz Deníku, jak je možné, že cena elektřiny má vzrůst, ačkoliv některé energetické suroviny na světových trzích jsou momentálně stále levnější.

Pro některé domácnosti ale může být další zvyšování cen elektřiny signálem ke změně způsobu vytápění. „Když jsme se rozhodovali před rokem pro nové topení, tak nás tchán přesvědčoval, ať jdeme do elektřiny,“ řekla Jana Ličková, která žije v domku na okraji krajského města. „Když vidím teď ty ceny, tak bychom se nedoplatili,“ dodala mladá maminka a připojila, že kotel na dřevo byl sice dražší na pořizovacích nákladech, ale ročně za topení výrazně ušetří ve srovnání s elektrickými přímotopy.

Své rozhodnutí o regulované složce ceny by měl Energetický regulační úřad zveřejnit 24. listopadu, pak bude jasno i o celkové ceně.

 

Autor: Edwin Otta

Zdroj: http://www.denik.cz/