Emise skleníkových plynů poklesly

Praha - České podniky, zapojené do evropského systému emisního obchodování (EU ETS), loni vypustily o 8,5 procenta méně skleníkových emisí než v roce 2007.

„Ukazuje se, že systém emisního obchodování opravdu vede k investicím do efektivnějších technologií a snižování emisí skleníkových plynů,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. „O to efektivnější bude systém, který začne fungovat od roku 2013 podle evropského klimaticko-energetického balíčku,“ dodává Bursík. „Emisní povolenky už se nebudou v plné míře přidělovat zdarma, ale firmy si je budou muset kupovat v aukcích. Ekonomická motivace ke snižování emisí tak bude ještě výraznější.“

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Autor: Reuters

Zatímco v roce 2007 bylo českými průmyslovými podniky zařazenými do systému emisního obchodování vypuštěno do ovzduší 87 834 764 tun CO2, v roce 2008 činí ověřené emise CO2 80 399 334 t.

V rámci aktuálního Národního alokačního plánu dostala Česká republika pro rok 2008 k dispozici 85,8 milionu povolenek. „To znamená, že naše firmy na snížení emisí ještě zaslouženě vydělaly,“ říká Martin Bursík. Celkový pokles všech emisí v České republice však v roce 2008 nebude takto výrazný. EU ETS totiž nepokrývá menší podniky, ale ani celé sektory jako je doprava či vytápění obytných ani kancelářských bu­dov.

Zdroj: http://www.denik.cz/