Evropa zachraňuje bankovní trh

Hospodářsky nejsilnější země eurozóny již mají jasno, jakým způsobem podpoří ztrátové banky na evropském kontinentu, které jsou zasaženy světovou úvěrovou krizí.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Konkrétní podrobnosti v pondělí zveřejnila Velká Británie. Vláda podle zpravodajského webu BBC poskytne třem obřím finančním společnostem injekci v hodnotě 37 miliard liber. 20 miliard dostane Royal Bank of Scotland a zbylou částku si mezi sebou rozdělí pojišťovna Lloyds a banka HBOS, které se sloučí do jedné instituce.

Obnovení důvěry

„Britská vláda tak bude dohlížet na veškeré transakce. Časem však může získat v bankách většinový podíl, což by znamenalo jejich úplné znárodnění,“ píše agentura Reuters.

Británie se do záchrany problémových bank nepouští poprvé. Minulý týden premiér Gordon Brown uvolnil do dalších pěti klíčových bank 50 miliard liber, které by měly nejenom vymazat ztráty společností, ale také obnovit důvěru mezi jednotlivými bankami.

Přimět finanční ústavy, aby si mezi sebou více věřily a půjčovaly si peníze, chtějí rovněž všechny centrální banky eurozóny, Spojených států a Švýcarska. Na podporu světového finančního trhu nabídly neomezený přístup krátkodobých úvěrů v dolarové měně, o které mají komerční banky v důsledku krize největší zájem.

„Centrální banky budou pokračovat ve společné spolupráci a budou připraveny poskytnout dostatečnou podporu finančním společnostem,“ uvedla v tiskové zprávě Evropská centrální banka (ECB).

Česko: Banky jsou zdravé

Vlastní ozdravný plán má také Německo. Vláda kancléřky Angely Merkelové napumpuje do finančního sektoru celkem 470 miliard eur.

Oživit bankovní systém se chystá také Francie. Ta podle agentury Reuters vytvoří speciální finanční fond, ze kterého bude postupně uvolňovat 320 miliard eur.

„Nebude se jednat o běžné půjčky. Společnosti je dostanou v případě, že je budou nezbytně potřebovat. Nedovolíme, aby zkrachovala jakákoli francouzská finanční společnost,“ uvedl v pondělí francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Česko se k podobným manévrům nechystá. „Není důvod, proč bychom měli zavádět stejná opatření. Banky v tuzemsku jsou dávno očištěné a zdravé,“ uvedl Deníku mluvčí ministerstva financí Jakub Hass.

Situace je naopak nejistá v Maďarsku, které je ve střední Evropě zatím nejvíce postiženo krizí. Zemi trápí rekordně slabý forint a vysoký deficit rozpočtu. Ve finanční ztrátě se navíc ocitla banka OTP.

Burzy prudce rostly

Akciové trhy v reakci na záchranná opatření evropských zemí v pondělí vyskočily prudce nahoru. Hlavní index pražské burzy v pondělí rostl o 10,47 procenta. O jedno procento lépe v pondělí ukončila obchodování burza ve Vídni. V záporných číslech neskončily žádné trhy střední a západní Evropy. Americké akcie hned po otevření burzy rostly o 4,4 procenta.

Autor: Jan Beneš

Zdroj: www.denik.cz