Exekucí přibývá. Lidé neví, jak jim zabránit

Jízda načerno, nezaplacený nájem, nevýhodná půjčka. Přes šest a půl tisíce exekučních řízení evidoval vyškovský okresní soud ke konci listopadu. Číslo ovšem neodpovídá počtu dlužníků, protože na jednoho dlužníka můžou vést více exekucí. Přesto jejich počet na Vyškovsku roste.

Poradny v regionu mají neustále plné ruce práce. „Pro radu k nám chodí velká řada lidí, kteří mají problémy s dluhy. Přichází kvůli nim nejen o bydlení, ale také o děti, protože je nedokáží hmotně zabezpečit,“ potvrdila situaci vedoucí koordinátorka občanské Charitní poradny Bučovice a Slavkov u Brna Iva Kuchyňková.

Podle ní této situaci nahrává také současná právní úprava. „Nelíbí se mi možnost, že se může exekuce vztahovat i na důchody. Některé rádoby finanční společnosti se přitom přímo zaměřují na důchodce a zdravotně postižené, kterým se snaží půjčku vnutit,“ upozornila Kuchyňková.

O střechu nad hlavou není těžké přijít i kvůli dvaceti tisícům korun. „K dluhu se připočítávají náklady exekučního řízení, což se může v součtu vyšplhat klidně na osmdesát tisíc korun. A pokud člověk nemá jiný majetek, klidně může přijít o dům za milion,“ poukázal vyškovský exekuční soudce Aleš Vylam.

Jednou z ohrožených skupin se stávají staří lidé. „Starší lidé mají zažité normy jednání ještě z minulých dob. Tehdy byli zvyklí, že když někdo něco nabízel, tak to fungovalo tak, jak řekl. Neumí tedy rozpoznat kličky, které se dnes používají,“ vysvětlila Kuchyňková.

Předváděcí akce

Staří lidé se nejčastěji stávají obětí na různých předváděcích akcích. „Většinou ani neví, co podepsali, protože si smlouvu nepřečtou, nebo jsou některé podmínky smlouvy napsané malým písmem z druhé strany. Velmi časté také je, že při kupní smlouvě stvrdí lidé svým podpisem též smlouvu pojistnou a úvěrovou, kterou při koupi zboží vůbec nechtěli,“ podotkla Kuchyňková.

K tomu, aby se člověk dostal do problémů, přitom stačí jen prodlení s jednou platbou. „Ve smlouvách jsou i za malé prodlení stanoveny vysoké poplatky, které se pak kumulují. Z pěti tisíc se tak lehce může stát statisícový dluh. Za tři měsíce můžou lidé klidně přijít o celé své jmění,“ poukázala Kuchyňková.

Prevence

Proto se snaží pracovníci Charity působit také preventivně. „Letos jsme uspořádali celorepublikovou akci zaměřenou právě na to, jak se dostat z dluhové pasti. Ve Slavkově jsme připravili i přednášku, ale o ni už takový zájem nebyl. Lidé se zřejmě na veřejnosti za své problémy stydí,“ řekla Kuchyňková.

Obvyklým problémem je také neplacení nájemného. „V těchto případech se nám velmi osvědčilo osobní jednání s dlužníky. Exekuce je až krajní řešení, pokud dlužník vůbec nereaguje. Ideální ovšem je, když lidé sami přijdou a snaží se domluvit. Nejhorší je dělat mrtvého brouka,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Pokud dlužník zareaguje včas, může se exekuci vyhnout. „Pokud však dlužník termín promešká, může předpokládat, že hned druhý den předá věřitel záležitost exekutorovi. Takže i když dlužník dluh následně zaplatí, stejně se nevyhne nákladům už započatého exekučního řízení,“ upozornil exekuční soudce Vylam.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Martin Divíšek