Finanční poradna: Co se skrývá pod anuitním splácením úvěru

Častokrát při čtení o hypotečních úvěrech narazíte na takzvaný anuitní úvěr. Jde o nejběžnější způsob splácení. Obdobnými pravidly se řídí také spotřebitelské půjčky nebo řádné úvěry ze stavebního spoření. Pro anuitní splácení je charakteristická neměnná výše měsíčních plateb, každý měsíc se ovšem mění splátka jistiny a úroku v platbě obsažených.

foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

V podstatě při anuitním splácení úvěru dochází ke klesání splátky úroku a zároveň růstu splátky jistiny. Na třicetileté hypotéce v prvních deseti letech tak zaplatíte na úrocích více než ve zbývajících dvaceti letech.

Nejprve úroky pak jistinu

Když si rodina vezme třicetiletý úvěr na 2 000 000 Kč s úrokem 5,2 % ročně, bude měsíčně platit 10 982 Kč jako splátku jistiny a úroku. K této platbě se přidá ještě poplatek za vedení účtu, který bývá ve výši 150 Kč. 10 982 Kč bude při prvním zaplacení obsahovat 8667 Kč splátky úroku a pouze 2316 Kč splátky jistiny. Druhý měsíc splatí jistinu o 10 Kč vyšší sumou a o stejnou sumu méně zaplatí na úrocích.

Po dvaceti letech by u této konkrétní hypotéky zbývalo zaplatit ještě zhruba 1 032 000 Kč. To je více než polovina půjčené sumy, ačkoliv již má rodina za sebou dvě třetiny doby splácení. Splátka se ve 240. měsíci skládá z 4474 Kč platby úroku a 6508 splátky jistiny. Jak vidíte, poměr se během 20 let téměř obrátil.

Obdobný vývoj můžete vypozorovat také v naší zemi u velmi obvyklé hypotéky na 20 let. Splátka by činila 13 421 Kč, na jistinu ovšem splácíte již od počátku více než 4700 Kč. Úrok v prvním měsíci je stejný jako u třicetileté hypotéky, tedy 8667 Kč. K vyrovnání poměru splátky jistiny a úroku dojde v sedmém roce. U třicetileté hypotéky musí dlužník počkat na vyrovnání až do sedmnáctého roku splácení.

 

Celý článek naleznete http://www.novinky.cz/

Zdroj: http://www.novinky.cz/