Hádky o činže: u soudu zatím leží 70 žalob

Přesně čtvrt roku běží nový systém určování nájmů. Potřebnou změnu občanského zákoníku ale politici dodnes nestihli schválit

Žádná katastrofa se zatím nekoná. Místo desítek tisíc žalob na určení nájemného, před kterými ještě v prosinci varovali někteří právníci, zatím na soudech panuje klid.

Po čtvrt roce, kdy u nás skončila regulace činží ve 400 tisíc bytech, se k soudu reálně dostalo jen přibližně sedmdesát sporů. Uvedlo to Sdružení nájemníků ČR (SON), které je největší organizací hájící práva obyvatelů nájemních bytů. Na přehnaný optimismus je ale stále brzo. Jednání o nájmech totiž stále probíhají u velkých majitelů bytů. Třeba u společnosti CPI nebo PSN. „Zatím jsou to stále jen jednotky případů, které skutečně skončily u soudu,“ potvrdil Deníku šéf SON Milan Taraba.

Čekání na data

Už měsíc mají lidé možnost na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj nahlédnout do takzvané cenové mapy. Ta by měla v budoucnu sloužit jako orientační vodítko pro soudní spory. Zatím jsou tam však pouze údaje o soudních odhadech, a to jen pro některá města nad dva tisíce obyvatel. Nejpozději do měsíce by ale měly přibýt první údaje o cenách za uzavřené nájemní smlouvy od realitních kanceláří. Jako další se pak objeví údaje o nájmech v městských bytech a u soukromníků. Každý měsíc by se pak v mapě mělo objevit dalších 64 měst.

Problematice nájemního bydlení byla tento týden věnována i konference v Senátu. Největší vlastník bytů v Česku, společnost RPG Byty, tam mimo jiné oznámila, že dojednáno už je v tuto chvíli přes devadesát procent nových smluv. Významně k tomu přispěl i slib RPG, že nájemníkům s novou smlouvou budou přednostně vyměněna okna. To se pak projeví i na jejich účtech na topení.

„U jednoho bytu je ta úspora na topení měsíčně sto až sto padesát korun,“ přiblížil šéf bytového fondu RPG Pavel Klimeš. Co však zatím majitele bytů trápí, je vymahatelnost práva a pomalé jednání soudů u notorických neplatičů.

„V okamžiku, kdy lidé přestanou platit, trvá v průměru 18 až 24 měsíců, kdy se vám je podaří za pomoci soudu vystěhovat. Navíc jsou lidé, kteří s vystěhováním sami počítají a přestanou zároveň s nájmem platit i poplatky za služby. To jsou peníze, které až na výjimky už nikdy neuvidíte,“ konstatuje Klimeš. Ví, o čem mluví. RPG, která vlastní přibližně 44 tisíc bytů, má skoro polovinu nájemníků mezi sociálně slabšími lidmi. Z velké části jde i o nezaměstnané.

Čeho se do budoucna obávají jak politici, tak nájemníci, nejsou ani tak nájmy samotné. „Až dojde k vytvoření trhu s nájemním bydlením, situace se stabilizuje, některé stávající nájmy dokonce klesnou. Na druhou stranu porostou náklady na služby a poplatky, třeba topení či elektřina,“ připouští náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Na opravu domů putuje miliarda

Vláda posílí Státní fond rozvoje bydlení o miliardu korun na podporu oprav bytových domů. Včera o tom rozhodl kabinet. Mimo jiné to znamená, že se znovu otevře program Nový panel. Kvůli nedostatku peněz bylo přijímání žádostí od loňska pozastaveno. Miliarda by měla stačit na renovaci více než 28 000 bytů. Žádosti o dotace bude možné znovu podávat od pondělí 4. dubna prostřednictvím poboček Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz