Havrani přitáhli dříve, zima prý bude krutá

Brno - Dříve než obvykle jsou u letiště v Tuřanech k vidění hejna havranů. Poslové zimy dorazili s předstihem, což prý potvrzuje předpovědi o kruté zimě.

Kromě meteorologů také ornitologové předpovídají, že nadcházející zima začne brzy a bude neobvykle krutá. Do Brna totiž v uplynulých dnech přitáhli poslové zimy – havrani. Jejich hejna dorazila s desetidenním předstihem, což se za uplynulých 30 let ještě nikdy nestalo, řekl ornitolog Zdeněk Machař z Ptačího centra, které pomáhá zraněným ptákům.

Zima je za dveřmi

„Tahy havranů sleduji velmi bedlivě již od 17 let. Vždy přilétávají 20. nebo 21. října. Pokud dotáhnou dříve, tak s předstihem dne či dvou. To, že si nyní tak pospíšili, je neklamným znamením, že zima je za dveřmi,“ uvedl Machař.

Hejna havranů lze pozorovat nedaleko letiště v Brně-Tuřanech. Na jih Moravy táhnou z Polska a Ruska před přicházejícím chladem. Nejprve se živí spadanými ořechy v okolí Brna, pak se po stovkách stěhují do městských parků, kde přes zimu hledají potravu.

Havrani, kteří jsou obvykle vidět přes den v Brně, nocují u Židlochovic a Přísnotic na Brněnsku. Často vysedávají na stromech větrolamů v takovém počtu, že se pak o těchto místech mluví jako o černých hradech nebo zámcích, vysvětlil Machař.

Meteorologové předpokládají, že nadcházející zima bude velmi krutá. Předpokládají, že se teploty budou pohybovat až okolo minus 30 stupňů Celsia.

Celý článek naleznete zde...

Autor: ČTK

Zdroj: www.denik.cz