Hypotéka? Nejdřív u své banky

Zvolit si vhodný peněžní ústav je také potřeba, když si chcete vzít hypotéku nebo jiný úvěr.

Zvláště u hypotečních úvěrů je volba banky zcela zásadní. Nepatrný rozdíl v úrokové sazbě se u hypoték velmi výrazně promítá do měsíčních splátek.
Nabídka hypotečních úvěrů je velmi rozmanitá, požádat o něj se dá téměř v každé bance. Pro peněžní domy jsou hypotéky velmi výhodným artiklem, protože díky němu získají klienta na mnoho let. Současně zajištění úvěru nemovitostí neznamená pro banky až tak velké riziko.

Ideální je porovnat nabídky co největšího počtu bank a teprve pak si vybrat tu nejvýhodnější. Platí, že nejdříve by se klient měl obrátit na svou banku – tedy na peněžní dům, kde má vedený účet. Důvod je prostý – banka jej dobře zná a jestli je dobrým obchodníkem, tak udělá vše pro to, aby u ní klient čerpal i hypotéku.

Ale ne každá banka je v úpravách individuálních podmínek „na míru“ konkrétního klienta dostatečně pružná, takže je potřeba prozkoumat i možnosti dalších peněžních domů. Porovnání podmínek hypotečních úvěrů u co největšího počtu bank se rozhodně vyplatí. Lidé  si jej mohou udělat sami, nebo je možné za mírný poplatek využít služeb hypotečních brokerů.

Zájemci o hypotéku by měli mít na paměti, že je třeba bojovat o každou desetinu procenta úrokové sazby a vůbec se nevyhýbat smlouvání. Právě u „domácí“ banky by jednání mělo být v tomto ohledu nejsnazší. Pokud naopak jednání nikam nevede a banka není příliš ochotna klientovi vyjít vstříc, přichází na řadu konkurence – další banky.

Proč je třeba získat u hypotečního úvěru co možná nejnižší úrokovou sazbu, ukazuje kalkulace. Kupříkladu pouhá jedna desetina procenta navyšuje u dvoumilionové hypotéky měsíční splátku o více než sto korun.

Autor: redakce

Zdroj: www.denik.cz