Hypotéka a partnerské vztahy: Kdo bude financovat bydlení?

Uvažujete o koupi bytu či domu, ale nechcete být na splácení sami? Případně potřebujete za hypotéku ručit nějakou jinou nemovitostí? Pomoci může rodina i partner.

Mít věrného partnera a ochotné rodiče je vždy velkou životní výhrou – i z hlediska žadatele o hypoteční úvěr. Mohou totiž pomoci, když je váš příjem nižší, než banka požaduje, případně pokud potřebujete dočasně nebo trvale ručit jinou nemovitostí. Existuje mnoho párů, které spolu jsou dlouhou dobu, ale z různých důvodů se nechtějí vzít. Logicky však většina z nich dříve či později potřebuje společné bydlení a je postavena před otázku, jakým způsobem jej financovat. Představa, že přístup k hypotečnímu úvěru je pro nesezdaný pár složitý, je mylná. Na výběr je tu hned několik možností. O hypoteční úvěr může pochopitelně požádat pouze jeden z páru. V tomto případě je nemovitost pouze jeho a zůstává mu i v případě potenciálního rozchodu.

„Pak je na místě zvážit, zda se bude druhý partner finančně účastnit splácení úvěru. Pokud ano, rozhodně by takový pár měl sepsat u notáře smlouvu, podle níž v případě rozchodu vlastník nemovitosti vložené peníze vrátí,“ upozorňuje Irena Zatloukalová z Hypoteční banky.

Společná žádost

Spousta párů si také klade otázku, zda mohou zažádat o hypotéku společně, aniž by se kvůli tomu museli brát. Odpověď je přitom jednoduchá – ano. Stávají se pak spoluvlastníky dané nemovitosti, přičemž každému z nich patří polovina. Splácet mohou napůl, nebo v jiném poměru, který jim vyhovuje.

Do společné žádosti se některým párům nechce, protože v každém z nás hlodají obavy z rozchodu a investice do společného bydlení není zrovna malá. V podstatě však ani tu není žádný rozdíl oproti standardnímu manželství. V případě rozchodu patří byt či dům oběma stejným dílem. Mohou se pak rozhodnout, zda si ho ponechá jeden z nich a druhého vyplatí, nebo zda ho prodají a utržené peníze si rozdělí. U manželů totiž společně pořízená nemovitost spadá vždy do společného jmění a vlastníky bytu či domu se automaticky stávají oba rovným dílem. Výjimkou je jedině situace, kdy jeden z manželů nabude nemovitost ještě před sňatkem – potom patří pouze jemu a může s ní nakládat libovolně.

Rodičovská pomoc

Rodiče se většinou snaží dětem pomáhat dle svých finančních možností. Dokonce i dětem dospělým a zcela samostatným, které již opustily rodinné hnízdo a vydělávají možná více než jejich starostlivá matka a otec. Zdaleka ne všem rodičům se však podaří během svého produktivního života našetřit tolik peněz, aby za ně mohli potomkům pořídit vlastní bydlení. A tak se v posledních letech stalo běžným, že rodiče ručí dětem svou nemovitostí nebo se stávají spoludlužníky už na začátku, při žádosti o hypoteční úvěr. „Příjem rodičů může pomoci, když příjem dětí nestačí na požadovanou výši úvěru. Dobré je, že pokud o úvěr žádají dítě a jeho rodiče, posuzuje se příjem, jako by souvisel s jednou domácností, nikoliv se dvěma. To může mnohým mladým lidem pomoci dosáhnout bonity, kterou vyžaduje banka,“ tvrdí Irena Zatloukalová.

Po určité době, až se ekonomická situace dítěte zlepší a začne být schopno splácet úvěr samostatně, mohou být rodiče ze závazku opět vyvázáni. Tento model generační solidarity může samozřejmě fungovat i naopak, kdy se děti revanšují rodičům. Stává se například, že rodiče přenechají dosavadní větší byt nebo rodinný dům nastupující generaci a sami si koupí menší byt na hypotéku. V takovém případě to bývají zase potomci, kteří přistupují k úvěru společně s rodiči a pomáhají se splácením, které by bylo nad síly důchodců.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz