I koníčky zažívají krizi, některým hrozí zánik

Koníčky i záliby v průběhu času doznávají změn a některým již hrozí zánik. Patří mezi ně například sbírání nálepek od zápalek nebo reklamních samolepek hotelů. Na tomto sběratelství se podepisuje výrazně ukončení produkce některých výrobků.

Úbytek popularity sběratelství je podle Ladislava Liklera, předsedy Klubu sběratelů kuriozit, cítit ve všech oborech. U filatelistů se kupříkladu snížil počet organizovaných členů na pouhou čtvrtinu v porovnání se zlatou érou sbírání známek v šedesátých letech.

Nálepky se přestaly vyrábět

Skutečnou krizi prožívají sběratelé nálepek k zápalkám. Důvod je jednoduchý – tradiční čeští výrobci ukončili před nedávnem jejich výrobu. Podobně jsou na tom i sběratelé nálepek na fezech, pokrývkách hlavy, které se nosí v některých islámských zemích a které se vyráběly dříve hojně ve Strakonicích.

Zdobily je krásné litografické nálepky, které existovaly jen v malých sériích po několika stovkách kusů. „Lidé se po nich usilovně pídili a hledali jejich různé varianty,“ uvedl Likler. Výroba fezů ale po sametové revoluci zanikla a tento sběratelský koníček se tak ocitl v hlubokém útlumu.

Lovci zvuků, vzpomínáte na ně?

Takzvaní „lovci zvuků“ dříve shromažďovali nahrávky různých zvuků a hlasů. V archivech členů fonoklubu jsou jak zvuky živé přírody, zvuky motorů a čerpadel, tak rozhovory se zajímavými lidmi, které původně zachycovali na přenosné magnetofony, nyní spíše na moderní diktafony.

Boom tento koníček zažil v sedmdesátých letech, kdy se sběratelé zvuků mohli pochlubit dokonce i vlastním pořadem v rozhlase. V té době české fonokluby sdružovaly kolem 300 až 350 lidí, nyní je to již jen několik jednotlivců. Ještě před pádem komunismu se vedení klubu pokusilo rozšířit svůj záběr i o videonahrávky v domnění, že přiláká nové zájemce. Odliv členů ale nepřestal.

Celý článek naleznete zde...

zdroj: www.denik.cz

autor: redakce Deník.cz