Jak léčit rostliny?

Ochrana rostlin nazývaná někdy také jako rostlinolékařství, je opravdu léčba rostlin. Lze toto přirovnat k jiné léčbě – léčbě lidí. U lidí se léčení rostlin odehrává přes lékaře či lékarníky. U léčby rostlin si však většinou radíme sami.

Neprávem se ale přípravkům na ochranu rostlin říká někdy „jedy“. Tak jako proti angíně se používá nějaký lék, tak proti žloutence se používají jiné postupy.

Zrovna tak u rostlin je potřeba rozdělovat přípravky do skupin, podle toho, na co zabírají. Základním předpokladem úspěchu je tedy rozpoznání choroby nebo škůdce a nasazení správného přípravku. Přípravky se barevně liší podle toho, k čemu se používají – např. fungicidy (proti houbovým chorobám) žlutou barvou, insekticidy (proti škůdcům) červenou barvou, selektivní herbicidy (proti plevelům) zelenou barvou nebo biocidy (proti škůdcům v domácnostech) oranžovou barvou.

Proti většině škůdců nebo u méně významných houbových chorob se aplikují přípravky zpravidla až po zjištění jejich výskytu. Proti hospodářsky významným houbovým chorobám se zasahuje zpravidla preventivně, tj. před projevem choroby. Asi nikdo z nás by nechtěl, aby jeho oblíbená dvoumetrová konifera nebo krásný několika arový trávník nám uhynul jen proto, že jsme včas a správně nezasáhli, tj. někdy se bez ochrany rostlin či rostlinolékařství či pesticidů opravdu neobejdeme.

Četnost či opakování aplikace přípravků je závislá nadruhu škůdce či choroby. Počet ošetření (léčby rostlin) je vždy uvedena v příbalovém letáku a je stanovena, tak aby přípravky a jejich aplikace opravdu zabraly.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj:www.denik.cz