Jak na sádrokarton namontovat polici nebo kuchyňskou skříňku

Zatímco cihlová stěna, všechny druhy tvárnic a dokonce i dřevěné obložení stěn umožňují, aby se na ně zavěšovaly a jinak upevňovaly nejrůznější předměty, desky ze sádrokartonu nepůsobí příliš důvěryhodně a mnohý domácí kutil se montáži jakýchkoli hmotnějších těles na tento podklad raději vyhne.

V místech, kde je sádrokarton připevněn na nosné konstrukci, je někdy možné „trefit se“ do nosných prvků. foto: www.ceskykutil.cz

Při znalosti vlastností sádrokartonu lze na takovéto stěny montovat dokonce i kuchyňské skřínky, které pak budou naplněny nádobím o celkové hmotnosti desítek kilogramů.

Spolehlivé upevnění na sádrokarton

V místech, kde je sádrokarton připevněn na nosné konstrukci, bývá někdy možné „strefit se“ do těchto nosných prvků. Podle toho, zda jde o dřevěný trámek nebo o kovový profil, se volí typ, délka a průměr vrutu či samořezného šroubu.

Jinde lze využít několika druhů spolehlivých hmoždinek. Zatímco při práci s hmoždinkami v kompaktní zdi se nejprve vytvoří otvor příslušné hloubky a průměru, postup při montáži na sádrokarton se poněkud liší.

U většiny hmoždinek do sádrokartonu je totiž nutno, aby šroub, který pak bude zatížen, se při dotahování mohl o něco opřít. Proto se doporučuje na stěnu ze sádrokartonu přišroubovat nejprve vhodnou dřevěnou lištu (popřípadě pásek kovu), na němž bude pak hmotnější předmět upevněn.

Vrtání krok za krokem

Na základě změřené tloušťky sádrokartonových desek a předpokládaného zatížení zvolíme typ a počet hmoždinek PD a zakoupíme je. Protože otvory do sádrokartonu se vrtají ostrým vrtákem na kov, doporučujeme zároveň zakoupit příslušný vrták.
  • Naměříme si, kde bude polička nebo věšák viset
  • Na stěně vyznačíme budoucí otvory
  • Jejich počet zvolíme vyšší v případě značné zátěže
  • Tyto otvory přeneseme na „záda“ skřínky například pomocí archu papíru
  • Ve skřínce vyvrtáme díry například o průměru 5 mm
  • Ve stěně vyvrtáme díry o průměru 10 mm
  • Vruty protáhneme všemi otvory ve dřevě a zašroubujeme

Celý článek naleznete http://www.novinky.cz/