Jak na trávník po zimě?

Konečně můžeme definitivně hovořit o letošní zimě v minulém čase. Po nánosech sněhu už povrch půdy dostatečně proschl, abychom se mohli pustit na našich chalupových zahrádkách do práce. Jak se s letošní zimou vypořádal váš trávník? Péče, kterou mu budeme právě nyní věnovat, se nám mnohonásobně vyplatí. Shrabejte listí, větvičky a suchou trávu. Pak trávu, pokud nebyla posekána na podzim, posekejte na délku zhruba 3 cm a posekanou zeleň shrabejte. Čím dalším můžeme ještě našemu trávníku udělat radost?

Provzdušňujte

Trávník je před jarem rovněž nutné provzdušnit neboli vertikulovat (od „vertical cut", tedy „svislý řez"). „Díky provzdušnění zbavíme trávník kompaktní vrstvy, které se říká travní plsť. Tvoří ji odumřelá stébla trávy, rozkládající se listí, mech nebo třeba kořeny. Plsť brání trávníku v dýchání a zadržuje v půdě vlhkost. To je příčinou řady onemocnění a navíc trávník nevypadá tak dobře, jak by mohl," upozorňuje Martin Adamíra.

Čím provzdušňovat? Na menší plochy vystačíte se speciálními hráběmi, pohodlnější je však použít elektrický nebo motorový provzdušňovač. Ten je vybaven ostrými noži, které rotují kolem vodorovné osy v hloubce 3-7 cm. Stroje je možné půjčit v některých hobbymarketech. Po vertikulaci je nutné trávník pečlivě shrabat a odstranit z něj všechny rostlinné zbytky.

Vyrovnejte povrch

Podívejte se také, zda na trávníku přes zimu nevznikly prohlubiny, ve kterých se hromadí voda. To je znamení, že půda pod nimi je nepropustná. Řešením je vyříznout okolo plochy tři obdélníkové strany a vzniklý plát odvinout po neodříznuté hraně. Takto vzniklou díru naplňte asi 5cm vrstvou písku a promíchejte ho s půdou. Nadbytečnou směs odstraňte a místo opět přikryjte naříznutým drnem.

Zasejte novou trávu

Je možné, že po předchozích krocích vzniknou na trávníku holá místa, do kterých je nutné dosít novou trávu. Plochy nejdřív prohrabejte hráběmi se širokými zuby. Poté půdu na nich promíchejte s pískem a po vyrovnání povrchu dosejte trávu. Celý trávník nakonec důkladně uválcujte a zalijte.

Hnojení

Každý, kdo chce mít silný a krásný trávník, musí pamatovat i na jeho vhodné a dostatečné hnojení. „Vhodnou dobou pro hnojení trávníku je začátek dubna, v tomto období jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst trávy. Důležité je, aby hnojivo bylo rozprostřeno rovnoměrně - například díky tomu, že ho rozpustíte ve vodě a trávu jím zalijete. V případě hnojiv, která nejsou tekutá, dejte pozor, abyste jimi nehnojili mokrou trávu. Granule se totiž nalepí na stébla trávy a spálí je. Když už se tak stane, rychle trávník zalijte, aby se granule rozpustily ve vodě a dostaly do půdy," varuje Martin Adamíra ze Zahrady Praha.


Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.bydletvpanelu.cz