Jak vybírat televizor? Záleží i na velikosti pokoje

Digitalizace televizního vysílání je pro mnoho lidí důvodem, proč uvažují o nákupu nového televizoru.  K většině televizí je sice možné připojit set-top box, ale vzhledem ke stále nižším cenám a rostoucím úhlopříčkám televizorů má smysl uvažovat o investici do zcela nového přístroje.

Seriálům velká uhlopříčka nesvědčí. Ačkoliv sledování filmů na obrazovce s úhlopříčkou kolem 50 palců (127 cm) vypadá lákavě, při výběru televizoru v první řadě přemýšlejte nad velikostí místnosti, kde bude stát.

Především menší panelákové byty nadbytkem místa neoplývají a nákup velké televize jsou v takovém případě vyhozené peníze.

U moderních LCD a plazmových panelů sice už neplatí pravidlo, že čím větší je úhlopříčka obrazovky, tím dále musí sedět divák, ale příliš velký rozměr obrazu v kombinaci s krátkou vzdáleností mohou způsobovat pálení očí a bolení hlavy. Před nákupem si doma vyzkoušejte, třeba pomocí balicího papíru, jak velký obraz ještě zůstane ve vašem zorném poli. Nejen hlava, ale ani oči by se neměly pohybovat z jedné strany obrazovky na druhou, aby zachytily vše, co se na ní děje.

Obecně platí, že do malých obýváků nemá smysl kupovat televizory s větší úhlopříčkou obrazu než je cca 32 palců (81 cm) a většina ostatních lidí by si měla vystačit s 42 palcovými (107 cm) přístroji. Úhlopříčky kolem 50 palců a více jsou určené především do restaurací a jiných veřejných prostor nebo majitelům opravdu rozlehlých sídel.

Většina lidí totiž mnohem více času tráví sledováním zpráv, reality show či seriálů, kterým zatím příliš velké rozměry obrazu nesvědčí. Například pro zpravodajství není velká obrazovka vhodná. Výjimku mohou udělat jen opravdoví fandové, kteří chtějí být zcela pohlceni filmovým zážitkem. Ti by ale měli spíš uvažovat o koupi projektoru pro domácí kino.

LCD nebo plazma? Záleží na rozměrech

Teprve, když máte jasno o velikosti úhlopříčky, přemýšlejte nad zobrazovací technologií. Moderní LCD a plazmové obrazovky nabízejí srovnatelnou kvalitu, a tak záleží především nad velikostí obrazu. Malé televizory s úhlopříčkou do 38 až 40 palců se vyrábějí téměř výhradně s LCD obrazovkami. Od této hranice výše jsou v nabídce také přístroje s plazmovými panely, které jsou kvalitnější a s rostoucí velikostí také levnější než LCD. Plánujete-li v blízké době nákup Blu-ray přehrávače a sledování filmů ve vysokém rozlišení, sáhněte po přístroji s označení Full HD. Pro vše ostatní stačí levnější HD Ready.

Především levné LCD televizory používají zastaralé obrazovky, jejichž obraz není příliš kvalitní. Na druhou stranu však nemá smysl za každou cenu platit vysoké částky za nejnovějšími modely nabité inovacemi, neboť ty někdy nabízejí jen kosmetická vylepšení proti zlaté střední třídě.

Například pokud uvažujete nad přínosy velmi tenkých obrazovek, zjistíte, že je ocení jen ti, kdo montují televizor na stěnu. Daleko širší než celý přístroj je totiž podstavec, na němž televizor stojí na nábytku.

...

celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Bedřich Cejnek